"Żuromiński duch" zatrzymany. Miał rozprowadzać fentanyl na Mazowszu
Policja zatrzymała cztery osoby, które są podejrzane o handel fentanylem na Mazowszu. Wśród nich jest "żuromiński duch". 55-latek to obecnie główny podejrzany. W trakcie czynności zabezpieczono ponad 330 plastrów z różnymi stężeniami fentanylu.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zatrzymali cztery osoby, które są podejrzane o handel fentanylem. Szczegóły sprawy nie zostały ujawnione mediom ze względu na trwające postępowanie.
Akcja policji w sprawie fentanylu
- Czynności prowadzono na terenie województwa lubelskiego w powiecie puławskim i hrubieszowskim. Zatrzymano dwie kobiety i dwóch mężczyzn - powiedziała polsatnews.pl podinsp. Katarzyna Kucharska, rzeczniczka policji mazowieckiej.
ZOBACZ: Lekarka szpitala w Poznaniu zatrzymana. Sprzedawała recepty na fentanyl
Wśród zatrzymanych jest "żuromiński duch". 55-letni mężczyzna to obecnie główny podejrzany w sprawie, ponieważ miał od miesięcy wprowadzać na rynek nielegalny fentanyl.
- Początkowo policja zatrzymała pięć osób, ale jedna prawdopodobnie otrzyma status świadka - dodała Katarzyna Kucharska.
W trakcie czynności policja zabezpieczyła 330 plastrów przeciwbólowych zawierających fentanyl. Policja ustaliła wstępnie, że można z ich otrzymać siedem tys. porcji narkotyku.
Najsilniejszy lek przeciwbólowy świata
Fentanyl to najsilniejszy na świecie lek przeciwbólowy, który coraz częściej wykorzystywany jest jako narkotyk. Może uzależnić już po pierwszym użyciu. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie z jego powodu umiera rocznie 70 tys. osób. Od niedawna o fentanylu zrobiło się głośno także w Polsce.
ZOBACZ: USA. Fentanyl w żelkach. Pięcioro dzieci w szpitalu
Od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć tą substancją. W lutym po fentanylu zmarły trzy osoby w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem. W Poznaniu zatrzymano lekarkę, która wypisywała nielegalnie recepty na fentanyl, a następnie je sprzedawała. Lekarka wystawiła prawie 800 recept na silne leki przeciwbólowe. Część recept była wystawiona na nieżyjących pacjentów.