Rozpoczęły się negocjacje akcesyjne Ukrainy do Unii Europejskiej. "To historyczny dzień"

aktualizacja: Świat
Rozpoczęły się negocjacje akcesyjne Ukrainy do Unii Europejskiej. "To historyczny dzień"
ASSOCIATED PRESS/Brendan Smialowski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. We wtorek w Luksemburgu Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą oraz Mołdawią.

Prezydent Wołodymr Zełenski przed rozpoczęciem negocjacji zaznaczył, że 25 czerwca jest dniem historycznym dla Kijowa.

 

"Przystępujemy do faktycznych, realnych negocjacji z Unią Europejską w sprawie członkostwa Ukrainy" - dodał.

 

Prezydent przypomniał kolejne etapy starań Kijowa, by przystąpić do wspólnoty. 

 

"Dziękuję wszystkim, którzy chronią Ukrainę, nasze państwo, nasz naród. Dziękuję zespołowi, który robi wszystko, abyśmy stali się częścią Unii Europejskiej. Nigdy nie zostaniemy sprowadzeni na manowce z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu – wszystkich narodów europejskich. Dom, w którym powinien być pokój!" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski.

Premier Dorin Recean: Historyczny moment

Unia Europejska zainaugurowała również rozmowy akcesyjne z Mołdawią. - To historyczny moment dla Mołdawii w historycznie ważnych czasach dla Europy - powiedział premier tego kraju Dorin Recean. Wcześniej tego dnia UE rozpoczęła negocjacje z Ukrainą.

 

Recean podkreślił, że otwarcie negocjacji akcesyjnych jest dowodem uznania dla starań rządu i społeczeństwa Mołdawii, które mają poprawić życie ludzi w tym kraju.

 

- Brutalna wojna Rosji w Ukrainie pokazała po raz kolejny, że większa Europa oznacza Europę bardziej bezpieczną, spokojniejszą i lepiej prosperującą - powiedział.

 

Jak podkreślił, Mołdawia chce być dumnym i aktywnym członkiem UE i "już teraz bierze odpowiedzialność za 1,2 tys. km wschodniej granicy (Wspólnoty)".

Droga Ukrainy do Unii Europejskiej

Cztery dni po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę - 28 lutego 2022 roku- Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

 

Kilka miesięcy później - w czerwcu - roku szefowie państw i rządów UE zadecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Wspólnoty. Wcześniej unijne aspiracje państw poparł Parlament Europejski.

 

Zgodnie z zapowiedział szefa RE Charlesa Michela, wspólnota powinna być gotowa na przyjęcie Ukrainy i Mołdawii do 2030 roku. 

 

Status państw kandydujących mają także Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Płn., Serbia, Gruzja i Turcja.

Paulina Godlewska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie