Trujące rośliny, na które trzeba uważać latem. Lista może zaskoczyć

Porady
Trujące rośliny, na które trzeba uważać latem. Lista może zaskoczyć
Freepik
Tych roślin lepiej nie dotykać. Mogą stanowić zagrożenie

Piękna pogoda za oknem i sezon wakacyjny zachęcają do długich spacerów w otoczeniu przyrody. Na łąkach i w lasach można podziwiać rośliny. Jedne z nich zachwycają barwnymi kwiatami, inne - kolorowymi owocami. I oczywiście kuszą, aby zrobić z nich bukiet. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele gatunków jest trujących i należy ich unikać.

To szczególnie istotne, jeśli spaceruje się z dziećmi. Najmłodsi mogą nie tylko chcieć zrywać kwiaty, aby w domu wstawić je do wazonu, ale często zjadają smakowicie wyglądające owoce.

 

W przypadku wielu roślin nietrudno o kłopoty dlatego po prostu warto wiedzieć, na które zwrócić szczególną uwagę. Nie zaleca się też przynoszenia ich do domu, ponieważ mogą zostać zjedzone przez mieszkających w nim pupili.

Jakie mogą być objawy zatrucia roślinami łąkowymi?

Zawarte w roślinach substancje toksyczne to w wielu przypadkach ich obrona przed naturalnie występującymi wrogami. Należy pamiętać, że różnią się one między sobą składem chemicznym i przez to mogą powodować zróżnicowane objawy. Wśród nich najczęściej wymienia się biegunkę i wymioty, drgawki, reakcje alergiczne, w tym wysypkę, a nawet duszności i poparzenia.

 

ZOBACZ: Jakie pieczywo jest najzdrowsze? Lider jest tylko jeden

 

Z reguły do zatrucia dochodzi po spożyciu trującej rośliny. Zdarza się jednak, że podczas zrywania kwiatów toksyny pozostają na dłoniach i następnie trafiają do układu pokarmowego. Na polskich łąkach i w lasach występują też gatunki, które wydzielają substancje lotne - szczególnie podczas upalnej pogody i tą drogą podrażniają układ oddechowy.

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczny na odległość

Listę najbardziej niebezpiecznych roślin występujących w naszym kraju otwiera barszcz Sosnowskiego. Można go spotkać głównie przy zbiornikach wodnych, na nieużytkach oraz przy drogach. Przypomina wyglądem koper, jest jednak od niego dużo większy - może osiągać nawet cztery metry wysokości. Ma grubą łodygę i duże liście ułożone skrętolegle. Drobne białe kwiaty są zebrane w potężne baldachy.

 

ZOBACZ: Czy w Polsce można kupić zioła hamujące apetyt na słodycze?

 

Barszcz Sosnowskiego powoduje trudne do leczenia i niegojące się poparzenia. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych. Co ciekawe, mogą one powodować obrażenia nawet z odległości kilku metrów, dlatego nie powinno się nawet zbliżać do rośliny.

Tojad mocny - piękny, ale niebezpieczny

Niezwykle niebezpieczną rośliną jest tojad mocny. Wyróżnia się grubą, sztywną łodygą pokrytą włoskami, osiągającą wysokość nawet 150 cm. Uwagę przykuwają jednak fioletowo-niebieskie kwiaty o kształcie hełmu, zebrane w długie, gęste grona. Tojad występuje głównie na obszarach górskich i pogórzach, a także nad zbiornikami wodnymi czy na obrzeżach lasów.

 

ZOBACZ: Jak przygotować pyszne, proste ciasto z truskawkami? Oto uniwersalny przepis

 

Gatunek należy do najbardziej trujących roślin występujących w naszym kraju. Zawarta w nim akonityna powoduje drętwienie i paraliż. Już w bardzo niewielkiej ilości może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Co więcej, jest to substancja lotna, która przenika do organizmu również przez skórę.

Szalej jadowity - roślina, którą otruto Sokratesa

Równie niebezpieczny jest także szalej jadowity zwany cykutą. Gatunek posiada sztywną, pustą w środku łodygę oraz urocze drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy, dlatego często wabi najmłodszych. Łatwo pomylić go z dziką marchwią, selerem czy pasternakiem.

 

ZOBACZ: Trawnik w czasie suszy. Kiedy podlewać i kosić?

 

Najbardziej trujące są kłącze i łodyga szaleju, chociaż należy pamiętać, że cała roślina zawiera toksyczne substancje. Zawarta w niej cykutoksyna najpierw podrażnia układ nerwowy i powoduje stan podobny do silnego upojenia alkoholowego. Następnie dochodzi do podrażnienia dróg oddechowych i błyskawicznej śmierci. Warto dodać, że trucizna może przenikać również przez nieuszkodzoną skórę.

Jaskier jadowity i kieliszki zaroślowe

Na terenach podmokłych i w lasach powszechnie występuje jaskier. W Polsce można spotkać 25 gatunków, z czego najbardziej trujący jest jaskier jadowity. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są drobne żółte kwiaty. Należy pamiętać, że już niewielka ilość soku rośliny powoduje silne zaczerwienienie i pęcherze na skórze. Jest szczególnie niebezpieczny przy kontakcie z błonami śluzowymi.

 

ZOBACZ: Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Jest kilka niespodzianek

 

W całym kraju można spotkać też kieliszki zaroślowe. To bardzo ładne rośliny, których kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, przypominają kielich. Z tego względu są chętnie zrywane przez dzieci. Warto jednak mieć na uwadze, że gatunek zawiera toksynę, która powoduje silne podrażnienie skóry.

 

Kwiaty z pewnością uprzyjemniają spacery po polach i lasach. Warto jednak mieć na uwadze, że za ich pięknym wyglądem może czaić się poważne niebezpieczeństwo. Dlatego specjaliści ze stacji sanitarno-epidemiologicznych apelują, aby nie zbliżać się i nie zrywać nieznanych roślin. Szczególną ostrożność powinni zachować oczywiście rodzice z małymi dziećmi.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie