W Grecji brakuje pracowników. Rząd podjął kontrowersyjną decyzję

Świat
W Grecji brakuje pracowników. Rząd podjął kontrowersyjną decyzję
Pixabay/Jupi Lu
Grecja wprowadza dodatkowy dzień pracy. Zdjęcie ilustracyjne

Grecja mierzy się z niedoborami pracowników - chodzi przede wszystkim o branżę turystyczną. Rząd zaproponował nowe rozwiązanie. Od 1 lipca pracodawcy będą mieli prawo złożyć wniosek o przedłużenie tygodnia pracy w ich zakładzie z pięciu do sześciu dni. Za pracę szóstego dnia pracownicy zostaną wynagrodzeni premią. Decyzja wzbudza emocje, gdyż Grecja jest drugim najbardziej zapracowanym krajem UE.

"Nigdzie w UE, z wyjątkiem Polski, ludzie nie pracują więcej godzin niż w Grecji. A teraz będą pracować jeszcze więcej" - pisze grecki portal ot.gr. W 2023 roku Grecy przepracowali średnio 2 000,1 godzin - dla porównania, średnia w Unii Europejskiej wynosi 1 604,1 godzin. A pracy tylko przybywa, ponieważ kraj ten jest również drugim w UE po Hiszpanii z najwyższą stopą bezrobocia (10,8 proc.).

 

Z niedoborem pracowników mierzy się przede wszystkim sektor turystyczny, jednak problem ten pojawił się również w przemyśle i budownictwie, energetyce, IT i telekomunikacji, firmach transportowych i logistycznych oraz w sektorze opieki zdrowotnej. Dotąd próbowano zaradzić temu poprzez rekrutację pracowników z Egiptu, Indii, Albanii i innych krajów wschodzących. Teraz jednak rząd wprowadza nowe rozwiązania. 

W Grecji brakuje pracowników

W odpowiedzi na dotkliwy niedobór siły roboczej konserwatywny grecki rząd podjął kontrowersyjne decyzje. Od 1 lipca pracodawcy będą mogli złożyć wniosek o wprowadzenie w ich zakładach dodatkowego dnia pracy. Za szósty dzień w tygodniu pracownicy będą nagradzani premiami wysokości 40 proc. normalnego zarobku, a w przypadku niedziel lub świąt nawet 115 proc. 

 

ZOBACZ: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o cięciu świadczeń. "Takiego straszenia nie słyszałam"

 

Nie wszystkie jednak przedsiębiorstwa mogą korzystać z 6-dniowego tygodnia pracy, a tylko te, które działają w sposób ciągły, tj. te, które mają stale działającą linię produkcyjną. 

Nowe prawo w Grecji

Ustawa przewiduje również wyjątki: wśród nich znalazły się przedsiębiorstwa, które potencjalnie mogłyby działać w ciągłych godzinach pracy, tj. na 3 zmiany po 8 godzin dziennie. Jako przykład portal capital.gr podaje przedsiębiorstwo w regionie turystycznym, które produkuje i sprzedaje wina lub produkty lokalne w punktach sprzedaży otwartych 24 godziny na dobę. 

 

ZOBACZ: Krótszy tydzień pracy Polaków? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada

 

Istnieją również inne ograniczenia: aby wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy, pracodawca musi złożyć wniosek i odpowiedni go uzasadnić. Nie może też zmusić pracowników do podjęcia pracy dodatkowego dnia, a jedynie zaproponować im takie rozwiązanie. Ponadto tydzień pracy nie może przekraczać 48 godzin. Tym samym rozwiązanie jest zgodne z przepisami UE. 

Pola Kajda / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie