Alerty RCB będą bardziej precyzyjne? Ekspert o nowym rozwiązaniu

aktualizacja: Polska
Alerty RCB będą bardziej precyzyjne? Ekspert o nowym rozwiązaniu
Hunt_on_Photos_Studio
Burze znów opanowały Polskę. Alert RCB

Nawałnice z gradem, superkomórki burzowe, a nawet ostrzeżenia przed trąbami powietrznymi. Polska walczy z wyjątkowo niebezpiecznymi załamaniami pogody. Rozsyłane są alerty RCB i ostrzeżenia IMGW. Są one jednak bardzo ogólne. Czy w dobie aplikacji na smartfony, które pozwalają niemal na bieżąco śledzić rozwój burz, możliwe jest dokładniejsze ostrzeganie obywateli? Łowca Burz tłumaczy.

- Polska będzie znajdować się dziś pod wpływem zwrotnikowej masy powietrza nagromadzonej przed pofalowanym frontem atmosferycznym, związanym z niżem zlokalizowanym w rejonie Półwyspu Jutlandzkiego - wyjaśnił Piotr Szuster z IMGW i Polskich Łowców Burz.

Prognoza pogody na piątek. Deszcz, silny wiatr i gradobicia

Jak dodał, masa ta będzie bardzo gorąca i obfitująca w wilgoć. Ma to stanowić istotny czynnik sprzyjający rozwojowi gwałtownych zjawisk burzowych. - Będzie też obecny silny uskok wiatru - wspomniał, dodając, że mogą nas dziś czekać ulewne deszcze oraz silne porywy wiatru.

 

ZOBACZ: Gwałtowna nawałnica porwała trampolinę. Strażacy ściągali ją ze słupa

 

- W przypadku występowania superkomórek burzowych, przed zaistnieniem wspomnianego układu, niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej - podkreślił ekspert.

 

Wideo: Ekspert o alertach pogodowych

 

- Oczekujemy w tej chwili rozwoju burz na pograniczu Niemiec i Czech. Do tego dojdzie w godzinach popołudniowych. One będą się przemieszczały na wschód i północny-wschód - relacjonował Piotr Szuster.

Dlaczego pogodowe alerty są tak niedokładne? Ekspert odpowiada

Prowadzący Igor Sokołowski zapytał też o to, jak szybko można bardzo lokalnie poinformować o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych.

 

Jak wyjaśnił, amerykańska metodologia określa, iż - po zaobserwowaniu np. superkomórki burzowej lub innych charakterystycznych cech w obrazowaniu radarowym - możliwe jest poinformowanie o zjawisku z dokładnością do około godziny przed jego wystąpieniem na danym obszarze.

 

- To jest takie przyjęte postępowanie w miarę sprawdzone - zaznaczył Piotr Szuster, dodając, że istnieje szereg różnych możliwości prognozowania zmian w pogodzie.

Jak prognozuje się pogodę? "Najważniejszy jest obserwator"

- Jeśli chodzi o potwierdzenie samego zjawiska kluczowy jest jednak obserwator. Temu służą Łowcy Burz - podkreślił. Takie osoby mają obserwować zachodzące zjawiska w terenie i informować o nich na bieżąco. - Dzisiaj również planujemy taki wyjazd w celu wykonania obserwacji po południu. Myślimy żeby udać się w rejony Opolszczyzny i tam oczekiwać na rozwój sytuacji - powiedział.

 

Prowadzący dopytał, czy możemy zatem wykorzystać te metody do ostrzegania przed konkretnym zjawiskiem w danym miejscu. Dziennikarz  przywołał alert RCB sprzed dwóch dni, który otrzymali mieszkańcy całego województwa mazowieckiego, ale najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w poszczególnych powiatach na przedmieściach.

 

Ekspert odpowiedział, że obecnie w Polsce alerty RCB są wydawane są na podstawie rekomendacji wydanej przez IMGW. Decyzję o wydaniu ostrzeżenia podejmuje RCB, które również może taką decyzję podjąć na wniosek innych organów, które są uprawnione do wydawania tego typu zaleceń np. wojewodów.

Trwają prace nad nowym modelem. Prognozy wyższej jakości

Jak dodał, to, co miał na myśli prowadzący to system powiadamiania natychmiastowego, który "teoretycznie i technicznie mógłby zostać wprowadzony, natomiast wymaga to bardzo dużego nakładu pracy, aby określić np. technologie, która mogłaby takie komunikaty natychmiastowo przekazywać".

 

Jednocześnie podkreślił, że przy takim natychmiastowym systemie musiałby być zaangażowany szereg skoordynowanych osób i instytucji. - Wówczas moglibyśmy mówić o wysokiej sprawdzalności komunikatów, które taki system mógłby dostarczać - przyznał gość Polsat News.

 

- Obecnie ostrzeżenia są opracowywane na podstawie warunków środowiskowych, które są prognozowane przez modele numeryczne i prognozy pogody. Trwają prace nad wprowadzeniem modelu Rapid Update Cycle, który mógłby prowadzić prognozy bardzo wysokiej jakości - dodał Piotr Szuster, wskazując, że dane spływałyby co do godziny.

Alert RCB dla całej Polski. Grad o średnicy do 6 cm

W związku z prognozami IMGW, alert RCB został uruchomiony na terenie całej Polski. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm" - przekazano.

 

ZOBACZ: Niebezpieczne nawałnice. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

 

RCB radzi również, jak zabezpieczyć się podczas burzy. Należy wówczas usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce - jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami - oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć się podczas burzy?

Na wypadek burzy warto też mieć pod ręką latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Przy trudnych warunkach pogodowych kierowcy powinni uważać podczas jazdy samochodem. Chodzi m.in. o mogące się łamać konary i drzewa oraz o ryzyko zdmuchnięcia pojazdu przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń.


"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - apeluje RCB.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie