Nagła zmiana w projekcie o użyciu broni na granicy. Wykreślono jeden punkt

Polska
Nagła zmiana w projekcie o użyciu broni na granicy. Wykreślono jeden punkt
PAP/Artur Reszko
Zmiana w prawie dotyczącym użycia broni przez wojsko i policję

- Z projektu ustawy ws. wojska i służb wykreślono punkt mówiący o tym, że nie będzie traktowane jako przestępstwo użycie broni przy siłowym przekroczeniu granic m.in. pojazdami - poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. W środę rada ministrów ma zająć się projektem ustawy i zmianie uprawnień dla wojska, policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej

W środę Rada Ministrów ma się zająć projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. 


Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański rozmawiał o tym projekcie w TOK FM. Powiedział, że zajęto się tym we wtorek podczas Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Zmiany w ustawie dotyczącej użycia broni

- Z tego projektu został wykreślony po dłuższej dyskusji, (...), punkt pierwszy w art. 25 mówiący o tym, że nie będzie traktowane jako przestępstwo użycie broni przy siłowym przekroczeniu granic m.in. pojazdami - przekazał. 

 

Minister powiedział, że na środowe posiedzenie rządu trafi projekt już bez tej przesłanki. Dodał, że zmiany zostały wprowadzone na wniosek wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka.

 

ZOBACZ: Wojsko Polskie zwiększa liczbę żołnierzy. Nowe dane szefa MON

 

Szczepański przekazał, że członkowie klubu Lewicy, którzy jednocześnie są członkami Rady Ministrów, zamierzają wnieść poprawki doprecyzowujące, w jakich przypadkach będzie można użyć broni.

 

Projekt ustawy ws. wojska i służb stanowi zbiór propozycji nowelizacji części przepisów w ustawach regulujących działanie wojska, policji i Straży Granicznej w Polsce. Zmiany, do których dąży rząd to pokłosie ostatnich wydarzeń, które miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej.

Napięta sytuacja na granicy wymusza zmiany w prawie

Na przełomie marca i kwietnia na pograniczu w pobliżu Dubicz Cerkiewnych Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów.

 

ZOBACZ: Polscy żołnierze zatrzymani po użyciu broni na granicy. Reaguje szef MON

 

W maju jeden z żołnierzy stacjonujących przy granicy został ranny. Jeden z migrantów dźgnął go prowizorycznym nożem. Mateusz Sitek trafił do szpitala, ale mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować.

 

Te wydarzania, a także zwiększona agresja migrantów, którzy rzucają w funkcjonariuszy kamieniami i konarami, a także atakują ich prowizoryczną bronią, wywołały dyskusję na temat bezpieczeństwa służb. Politycy wszystkich frakcji stwierdzili, że żołnierze powinni być lepiej chronieni i nie mogą ponosić konsekwencji w przypadku, gdy działają na rzecz bezpieczeństwa Polski i ochrony własnego życia, 

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie