Przedstawiciele państw UE podjęli decyzję. Ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii zatwierdzone
Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej w piątek zatwierdzili ramy negocjacyjne dotyczące dalszej ścieżki rozmów akcesyjnych Ukrainy i Mołdawii. Pod koniec miesiąca zgodnie z planem odbędzie się konferencja, która oficjalnie rozpocznie negocjacje z Kijowem i Kiszyniowem.
"Decyzja ambasadorów UE oznacza, że 25 czerwca zgodnie z planem odbędzie się konferencja, która oficjalnie rozpocznie negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE" - podała "Ukraińska Prawda".
Kijów i Kiszyniów od miesięcy czekały na zatwierdzenie tzw. ram negocjacyjnych, żeby rozpocząć rozmowy akcesyjne. Oba państwa zyskały status kandydatów do wspólnoty w czerwcu 2022 roku.
Blokada ze strony Węgier. Porozumienie osiągnięte po kilku miesiącach
Mimo, że zgoda Brukseli na rozpoczęcie negocjacji pojawiła się w grudniu ubiegłego roku, to cały czas trwały oczekiwania na przyjęcie tzw. ram, czyli zbioru zasad i warunków jakie będą musiały spełnić oba kraje.
Komisja Europejska zaproponowała ramy w marcu tego roku, ale do porozumienia nie doszło ze względu na zastrzeżenia Węgier wobec Ukrainy. Konsensus został osiągnięty w piątek.
ZOBACZ: Decyzja Rady UE "bardzo groźna dla Polski". Tak uważa Adam Bielan
Negocjacje rozpoczną się 25 czerwca, czyli na kilka dni przed końcem belgijskiej prezydencji w Radzie UE. Od lipca przewodnictwo przejmą Węgry.
Akcesja Ukrainy i Mołdawii. Szef RE wskazał datę
Zgodnie z zapowiedział szefa RE Charlesa Michela, wspólnota powinna być gotowa na przyjęcie Ukrainy i Mołdawii do 2030 roku.
Status państw kandydujących mają także Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Płn., Serbia, Gruzja i Turcja.
Czytaj więcej