"Lepsza Polska". Wzmocnienie zapory na granicy. Wiceminister podał termin

Polska
"Lepsza Polska". Wzmocnienie zapory na granicy. Wiceminister podał termin
Polsat News

- Do końca roku zakończymy pierwszy etap wzmocnienia zapory i tej fizycznej, i tej optoelektronicznej - powiedział w programie "Lepsza Polska" wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. - Granica będzie bezpieczniejsza niż do tej pory - zapewnił. Ekspert ds. bezpieczeństwa, prof. Daniel Boćkowski stwierdził natomiast, że działania Rosji i Białorusi na granicy można uznać za próbę wypowiedzenia nam wojny.

Od czwartku na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem obowiązuje czasowy zakaz przebywania. Początkowo premier Donald Tusk zapowiadał, że strefa buforowa będzie obowiązywała dwa kilometry od granicy.

 

Później jednak zmienił zdanie. Ostatecznie objęty jest nią w większości obszar 200 metrów od linii granicy. Jedynie w rejonie rezerwatów przyrody są to dwa kilometry od granicy.

"Lepsza Polska". Kilkaset milionów na wzmocnienie zapory

- Ta strefa, z nielicznymi wyjątkami, nie obejmuje w zasadzie miejsc zamieszkałych, domostw. W związku z tym jej szkodliwe oddziaływanie z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej, będzie niewielkie - powiedział w programie "Lepsza Polska" wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

 

Polityk zapewnił, że osoby które poniosą szkody w związku ze strefą, mogą ubiegać się o odszkodowania.  

 

Przypomniał również, że strefa "jest jednym z wielu narzędzi, które rząd stosuje, żeby zapanować nad sytuacją na granicy".

 

- Już wiele miesięcy temu, gdy zobaczyliśmy, że zapora stojąca na granicy ma tak wiele słabości i jest nieszczelna, podjęliśmy decyzję o jej uszczelnieniu. Dzisiaj już otworzyliśmy oferty w przetargu, a do końca roku zakończymy pierwszy etap wzmocnienia zapory i tej fizycznej i tej optoelektronicznej - przekazał.

 

Jak dodał będzie to kosztowało kilkaset milionów złotych. Zapowiedział również, że w przyszłym roku wzdłuż granicy wybudowana zostanie utwardzona droga, by służby mogły sprawnie reagować na próby przekroczenia granicy.

 

- Zmieniamy również taktykę działania naszych służb, tak by wykonywali te interwencje w w warunkach o wiele bardziej bezpiecznych niż do tej pory, zmieniamy też przepisy. W przyszłym tygodniu w Sejmie będzie projekt ustawy, który wzmocni pod względem prawnym żołnierzy i funkcjonariuszy w ramach interwencji, które będą podejmowali - powiedział wiceminister.

 

- W wyniku tych działań granica będzie bezpieczniejsza niż do tej pory - dodał.

 

Relację z kolejnego odcinka programu "Lepsza Polska" można przeczytać TUTAJ

 

TUTAJ można obejrzeć cały odcinek. 

 

Gośćmi pierwszej części czwartkowego programu byli:

 

Jacek Brzozowski - wojewoda podlaski

Piotr Rećko - starosta sokólski

Adam Andruszkiewicz - poseł PiS 

Prof. Daniel Boćkowski - historyk, Uniwersytet w Białymstoku 

Maciej Żywno - były wojewoda podlaski, wicemarszałek Senatu, Trzecia Droga

Strefa buforowa na granicy

Strefa buforowa na granicy z Białorusią ma ułatwić działanie polskich służb. 

 

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało wydane na podstawie ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepisy określają, kto może przebywać na obszarze objętym zakazem przebywania. To - jak wynika z przepisów - m.in. mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby pracujące w strefie czy pobierające naukę, a także właściciele nieruchomości położonych w obszarze objętym zakazem.

 

Jednocześnie w uzasadnionych wypadkach - jak podkreślono w przepisach - właściwy miejscowo komendant placówki SG może wydać zezwolenie na przebywanie na określony czas i na określonych warunkach w strefie. Dotyczy to m.in. dziennikarzy.

"Lepsza Polska" w czwartki o 19:15 na antenach Polsatu

"Lepsza Polska" to nowe otwarcie w programach publicystycznych. Prowadząca wspólnie ze swoimi gośćmi szuka najlepszych rozwiązań dla Polski. Bez agresji i jałowych sporów, które zatruwają debatę publiczną.

 

- "Lepsza Polska" to nowe otwarcie w programach publicystycznych. Prowadząca będzie wspólnie ze swoimi gośćmi szukać najlepszych rozwiązań dla Polski. Bez agresji i jałowych sporów, które zatruwają debatę publiczną. - Pokazujemy, że jesteśmy w stanie budować platformy wymiany myśli i opinii. I program będzie taką właśnie platformą rzeczowej debaty w ważnych sprawach. Jestem przekonana, że można zrobić merytoryczną, dociekliwą i kulturalną debatę bez kłótni. Chciałabym tak prowadzić dyskusję, żeby widz miał poczucie ze czegoś się dowiaduje. Polsat zawsze był miejscem uczciwej debaty, mam nadzieję że mój program będzie cegiełką do tego co Polsat już robi. Myślę, że wszystkich łączy "Lepsza Polska" i marzenie o "Lepszej Polsce". Każdy, kto chce budować coś lepszego, stabilnego i odpowiedzieć na pytania jak wyjść z kryzysów, w których utknęliśmy, będzie mile widziany. Nie będzie oceniany przez pryzmat swoich poglądów, tylko tego, co ma do powiedzenia. Spierajmy się, ale w taki sposób, żeby nie zamykać sobie drogi do porozumienia, gdy przychodzi do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak mają wyglądać konkretne rozwiązania - mówi Dorota Gawryluk

 

Zapraszamy do śledzenia kont socialowych programu:

 

Instagram

Facebook

TikTok

 

Całe odcinki po programie można obejrzeć w trzech miejscach:

 

polsatboxgo.pl

lepszapolska.polsatnews.pl
YouTube

dk/mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie