Fala cyberataków na szwajcarskie strony rządowe. W tle ważny szczyt
Szwajcarski rząd oznajmił jego strony internetowe zostały dotknięte falą cyberataków - donosi thelocal.ch. W ten weekend w Szwajcarii odbędzie się długo zapowiadany szczyt w sprawie pokoju w Ukrainie. Spotkanie bojkotuje Moskwa.
Szwajcarskie Federalne Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego wyjaśniło, że ataki typu rozproszona odmowa usługi (DDoS), powodujące niedostępność stron internetowych lub zasobów sieciowych, spowodowały drobne awarie.
Szczyt ws. pokoju w Ukrainie. Seria cyberataków na szwajcarskie systemy
"Dziś rano rozpoczął się pierwszy atak DDoS na różne strony internetowe i organizacje rządu federalnego zaangażowane w szczyt w sprawie pokoju w Ukrainie" - poinformowano.
ZOBACZ: Hakerzy uderzyli w Białoruś. Upublicznili dane o KGB. "Prawda wyjdzie na jaw"
Jak dodano, ataki były spodziewane i "przypuszcza się, że mają one związek ze szczytem". Choć miały skutkować niewielkimi awariami, "nie wpłynęło to znacząco na funkcjonowanie dotkniętych jednostek" - zaznaczono.
Czym jest atak typu DDoS?
"Ataki DDoS mają na celu wywarcie wpływu na dostępność stron internetowych. Bezpieczeństwo danych i systemów nigdy nie było zagrożone" - wytłumaczono.
W komunikacie dodano, że haktywiści wykorzystują takie cyberataki w celu "rozpowszechniania komunikatów politycznych i przyciągania uwagi". Wspomniano też, że ataki mieszczą się w przewidywanym zakresie i nie stanowią obecnie poważnego zagrożenia.
"Według badania przeprowadzonego przez Dreamlab Technologies, które wykorzystuje specjalnie stworzone szwajcarskie serwery do pomiaru liczby cyberataków w danym momencie, liczba rosyjskich ataków znacząco wzrosła" - podkreśla thelocal.ch.
Hakerzy bardziej aktywni. Z kilkuset do tysięcy
Z analizy wynika, że zwykle takich ataków pojawia się kilkaset miesięcznie. W kwietniu ich liczba wzrosła do 1600, a w maju do 4600.
ZOBACZ: Hiszpania. Hakerzy wykradli poufne dane tysięcy żołnierzy i żandarmów. Żądają okupu
W konferencji, która odbędzie się w najbliższy weekend w kurorcie Buergenstock niedaleko Lucerny wezmą udział przedstawiciele ok. 90 państw i organizacji z całego świata. Rosja nie została zaproszona.
Zgodnie z zapowiedzią szwajcarskiego rządu, celem konferencji jest "wspólne określenie planu działania", który będzie dotyczył sposobu zaangażowania Rosji i Ukrainy w przyszły proces pokojowy.
Cyberataki na polskie systemy. Gawkowski: spadek po wyborach
Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim zdradził, że w poniedziałek po wyborach europejskich odnotowano spadek cyberataków. - Inaczej to wyglądało w zeszłym tygodniu. Wtedy z dnia na dzień notowaliśmy ich więcej. Było więcej tych mocnych incydentów, które mają wyrządzić krzywdę, mają uderzać w jakąś grupę mieszkańców, infrastrukturę, elektrownie - powiedział we wtorek minister cyfryzacji.
Gawkowski dodał, że "było kilka dużych ataków, ale nieudanych" w kontekście tego, czy doszło do podobnych incydentów jak cyberatak na PAP.
Czytaj więcej