Korupcja na uczelniach. Dwóch rektorów zatrzymanych
Śledztwo wokół handlu dyplomami MBA na prywatnych uczelniach w Polsce nabiera rozpędu. CBA zatrzymało dwóch rektorów uczelni prywatnych w Koninie i Szczecinie oraz byłego rektora częstochowskiej Akademii Polonijnej. Według śledczych istnieje podejrzenie korupcji, a w sprawie szykują się "kolejne realizacje" biura.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego funkcjonariusze Delegatury CBA z Rzeszowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim niepublicznych uczelni wyższych. Doszło do tego 6 czerwca, jednak blisko tydzień później biuro postanowiło upublicznić sprawę.
Wśród zatrzymanych znaleźli się Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.
"Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych" - przekazał zespół prasowy CBA.
ZOBACZ: Afera z dyplomami MBA z Collegium Humanum. Rząd zdecydował
Rektorzy prywatnych uczelni w rękach CBA
Zatrzymani rektorzy prywatnych uczelni usłyszeli zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k).
Jeden z zatrzymanych po wpłaceniu 50 tys. złotych poręczenia majątkowego opuścił areszt, ma dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami. Kolejny, aby odpowiadać z wolnej stopy musiał wpłacić kwotę dwukrotnie wyższą ze względu na "zmianę uprzednio prezentowanego stanowiska procesowego przed sądem". Trzeci zatrzymany - były rektor prywatnej uczelni - został aresztowany na dwa miesiące.
Centralne Biuro Antykorupcyjne dodaje, że sprawa jest rozwojowa i związek z handlem dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy, planowane są "kolejne realizacje".
ZOBACZ: Collegium Humanum wyróżniło robota. Mika z tytułem honoris causa
Afera Collegium Humanum
Afera związana z Collegium Humanum wybuchła w marcu zeszłego roku - wtedy dwie osoby zostały zatrzymane przez CBA w związku z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych podczas nielegalnego procederu handlu dyplomami MBA. Śledztwo w tej sprawie - jak zaznaczał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych - ma charakter rozwojowy, dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej i jest wielowątkowe.
Prywatna uczelnia powstała w 2018 r. w Warszawie. Miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA - ustalili dziennikarze m.in. "Newsweeka". Takie dyplomy pozwalają m.in. na ubieganie się o posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Czytaj więcej