"Pierwszy raz się zdarzyło". Szef PKW o meldunku ws. incydentów

Polska
"Pierwszy raz się zdarzyło". Szef PKW o meldunku ws. incydentów
PAP/Albert Zawada

Od godz. 7 rano trwa w Polsce głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szef Państwowej Komisji Wyborczej przekazał, że póki co nie ma informacji o zakłóceniach w lokalach wyborczych. Dodał również, że nie odnotowano żadnych przestępstw dotyczących łamania ciszy wyborczej. - Odnotowano za to 13 wykroczeń - dodał.

- Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniach w jakimkolwiek lokalu wyborczym, a jest ich blisko 32 tysiące - powiedział szef PKW Sylwester Marciniak. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Odnotowano 13 wykroczeń

Dodał również, że po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że od czasu rozpoczęcia ciszy wyborczej do godziny 6 rano w niedzielę nie odnotowano żadnych przestępstw dotyczących przypadków łamania ciszy wyborczej.

 

- Odnotowano za to 13 wykroczeń - powiedział. Wyjaśnił, że pięć z nich, opisanych w Kodeksie wykroczeń, dotyczyło umieszczania plakatów wyborczych w miejscu publicznym bez zgody właściciela i zniszczenia tego typu plakatów.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Trwa głosowanie [RELACJA NA ŻYWO]

 

- Natomiast pozostałe osiem z nich, opisanych w Kodeksie wyborczym, dotyczyło kwestii naruszenia ciszy wyborczej, bądź niedozwolonego umieszczania plakatów - dodał.

 

- Musze przyznać, że z rozmów z pracownikami Krajowego Biura Wyborczego, którzy pracują 20, albo nawet dłużej lat, wszyscy zgodnie stwierdzają, że nie pamiętają tak spokojnych wyborów - podkreślił.

Wybory do PE. Spłynęły 34 protokoły z obwodów zagranicznych

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przekazała z kolei, że podobnie "jak przy każdych wyborach, pojawiało się sporo sytuacji, w których członkowie komisji nie stawili się do pracy i trzeba było uzupełniać składy takich komisji".

 

- W niektórych komisjach już mamy obserwatorów społecznych, mężów zaufania. W jednej z komisji zabrakło prądu, ale nie miało to wpływu na przebieg głosowania, awaria jest usuwana - powiedziała.

 

ZOBACZ: Polska Wybiera. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wieczór wyborczy w Polsat News - oglądaj

 

Pietrzak zwróciła również uwagę, że "było już kilka przypadków, kiedy wyborcy, którzy w latach poprzednich dopisali się do spisów wyborców w innym kraju, zgłosili się teraz, aby zagłosować i okazało się, że ich w tych spisach nie ma". Dodała, że "pewnie takich sytuacji może się kilka zdarzyć w tych wyborach".

 

Jak mówiła, "jeśli w poprzednich latach te osoby dopisały się do spisów wyborców w innym kraju, to w tym spisie nadal są i jeśli nie podjęli działań w celu wykreśleni z tamtego spisu i dopisania się do naszego, to niestety figurują w tamtych państwach członkowskich".

 

Szefowa KBW odniosła się również go głosowania za granicą. - Tam głosowanie już się odbywało w tych krajach, które głosują w sobotę. Na godz. 8.20 mieliśmy już 34 protokoły, które spłynęły na 299 obwodów zagranicznych - powiedziała.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 53 europosłów

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybierzemy 53 europosłów (o jednego więcej niż poprzednio) spośród 1019 kandydatów. Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety.

 

Aby wziąć udział w głosowaniu do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak oddać ważny głos?

 

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Trwa cisza wyborcza

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców. Wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, zaś na statkach - 7.

 

Głosowanie zakończy się o godz. 21. Do tej godziny trwa więc cisza wyborcza. 

 

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

 

O godz. 19:15 ruszy wieczór wyborczy "Polska Wybiera. Eurowybory 2024", a w nim wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Transmisja w trzech kanałach informacyjnych Polsatu: Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka oraz na Polsatnews.pl.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie