Zastrzeżenie numeru PESEL - oto prosta instrukcja w pięciu krokach
Ministerstwo Cyfryzacji nieustannie przypomina, że numer PESEL, który dostanie się w niepowołane ręce, może przysporzyć niemałych kłopotów. Z tego względu zachęca do tego, aby go zastrzec i w ten sposób zabezpieczyć się na przykład przed próbą wyłudzenia kredytu. Jak to zrobić krok po kroku?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe od 17 listopada 2023 roku. Rząd udostępnił taką usługę w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości, w tym wyłudzeń pieniężnych.
W dniu 1 czerwca 2024 roku weszło w życie prawo nakazujące bankom, firmom pożyczkowym, a także notariuszom i operatorom telekomunikacyjnym sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL przed podpisaniem umowy z klientem. Jeśli zatem sfinalizują usługę, mimo że PESEL klienta był zastrzeżony, osoba, której skradziono dane, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.
Zastrzeżony numer PESEL - jakie sprawy można załatwić, a które wymagają cofnięcia zastrzeżenia?
Warto przy tym podkreślić, że zastrzeżenie numeru PESEL pozwala swobodnie korzystać z pełni praw obywatelskich. Oznacza to, że osoba, która go dokonała, może bez problemu załatwiać sprawy urzędowe, korzystać ze świadczeń zdrowotnych i profilu zaufanego czy brać udział w wyborach. Może też wykonywać czynności zawodowe, podróżować czy korzystać z usług pocztowych. Niemożliwe jest natomiast załatwianie spraw finansowych.
ZOBACZ: Wykorzystali paczkomaty do oszustwa. Gigantyczne straty
Jak temu zaradzić? Bardzo prosto. Ministerstwo Cyfryzacji radzi, aby przed udaniem się do banku, firmy pożyczkowej, notariusza czy operatora telekomunikacyjnego cofnąć zastrzeżenie, a następnie ponownie zastrzec PESEL. Dodajmy, że zarówno pierwsze, jak i drugie działanie jest całkowicie bezpłatne. Nie ma też ograniczeń dotyczących ilości tego typu operacji w ciągu roku czy obowiązku podawania przyczyny swojej decyzji.
Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mobilnej lub serwisie internetowym mObywatel?
Działanie to jest tym bardziej zasadne, że zastrzeżenie numeru PESEL jest bardzo proste. Może dokonać go każdy pełnoletni obywatel na trzy sposoby:
· Za pośrednictwem serwisu internetowego mObywatel
· Za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel 2.0
· Podczas wizyty w urzędzie gminy.
Wybierasz pierwszy sposób zastrzeżenia numeru PESEL? Oto pięć kroków, które musisz wykonać:
1. Zaloguj się w serwisie internetowym mObywatel – np. korzystając z profilu zaufanego.
2. Z menu po lewej stronie wybierz zakładkę "Twoje dane"
3. Przejdź do sekcji "Rejestr zastrzeżeń PESEL"
4. Kliknij przycisk "Zastrzeż PESEL".
5. Wyloguj się z systemu.
Podobnie wygląda kwestia w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0:
1. Uruchom aplikację i zaloguj się do niej.
2. Na liście opcji znajdź usługę "Zastrzeż PESEL"
3. Kliknij przycisk "Zastrzeż PESEL"
4. Potwierdź swój wybór
5. Wyloguj się z aplikacji.
Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Na koniec dodajmy, że w każdej chwili możesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. W tym celu również możesz skorzystać z aplikacji mobilnej albo serwisu mObywatel. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia albo ograniczone czasowo - wówczas konieczne jest wskazanie daty, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony.
Ale uwaga. Istnieje półgodzinna przerwa pomiędzy kolejnymi zmianami statusu. W praktyce oznacza to, że w każdej chwili możesz zastrzec PESEL lub cofnąć swoją decyzję. Kolejne dokonanie zmiany możliwe będzie jednak dopiero po upływie 30 minut.
Zastrzeżenie numeru PESEL nic nie kosztuje, a pozwala uchronić się przed wyłudzeniami tożsamości. Zajmuje tylko chwilę i nie wymaga wychodzenia z domu. Może więc warto dołączyć do grona 2,7 miliona obywateli, którzy zdecydowali się na taki krok.
Czytaj więcej