Niepokój na Węgrzech. Woda zaleje Budapeszt?
Poziom wody w Dunaju stale się podnosi, a w kilku częściach Węgier wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. W Budapeszcie poziom rzeki może przekroczyć nawet siedem metrów. W mieście obowiązuje liczne ostrzeżenia.
Węgry zmagają się z falą powodziową, którą powodują obfite deszcze. W części kraju sytuacja powoli wraca do normy, ale wciąż zagrożona jest stolica kraju.
1 czerwca poziom wody w Dunaju w Budapeszcie wynosił zaledwie 334 centymetry natomiast 6 czerwca było to już 578 centymetrów. Według danych Krajowej Dyrekcji Generalnej ds. Wody poziom wody stale się podnosi i już w weekend ma przekroczyć 600 centymetrów.
Budapeszt zagrożony powodzią
Obecnie obowiązuje pierwszy poziom gotowości, który wprowadza się, gdy woda osiągnie wysokość 620 centymetrów. Drugi stopień gotowości wchodzi w życie po przekroczeniu 700 centymetrów, natomiast trzeci stopień gotowości obowiązuje po przekroczeniu 800 centymetrów.
ZOBACZ: Niebezpieczny incydent w przestworzach. Samolot musiał zawrócić
Uniwersytet Technologiczno-Ekonomiczny w Budapeszcie (BME) jest bezpośrednio narażony na zalanie. Został zamknięty jeden z budynków, do które woda zaczęła podchodzić niebezpiecznie blisko.
W czwartek zamknięto nabrzeża po stronie Budy i Pesztu. Odwołano również zaplanowane atrakcje w ramach cotygodniowego "wolnego nabrzeża". Ogłoszono też zakaz parkowania pojazdów na dolnym nabrzeżu i wydano ostrzeżenia dla wszystkich osób żeglujących po Dunaju.
ZOBACZ: Rosja. Przez powódź mogło dojść do skażenia radioaktywnego
Władze Budapesztu spodziewają się, że w weekend poziom wody osiągnie 7 – 8 metrów, a później zacznie stopniowo opadać.
Poprzedni raz Dunaj wyszedł z brzegów w Budapeszcie w grudniu, po dużych opadach deszczu i śniegu. Wówczas poziom wody osiągnął 693 cm, najwyższy od wiosny 2013 roku, kiedy wyniósł od 891 cm.
Czytaj więcej