Jakie są kary za niezapłacony abonament w Polsce? Kwoty robią wrażenie

Technologie
Jakie są kary za niezapłacony abonament w Polsce? Kwoty robią wrażenie
Freepik

Abonament radiowo-telewizyjny to podstawowe źródło finansowania mediów publicznych w Polsce. Od 2005 roku muszą go opłacać niemal wszyscy właściciele odbiorników telewizyjnych i radiowych. Płacenie abonamentu RTV jest obowiązkiem, którego lepiej nie lekceważyć. Brak opłat może bowiem skutkować postępowaniem egzekucyjnym, co wiąże się z konsekwencjami finansowymi w postaci wysokich kar.

Obowiązek opłat za abonament radiowo-telewizyjny dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Kwota opłaty za abonament RTV jest taka sama, bez względu na liczbę posiadanych urządzeń. Warto też pamiętać, że za niezarejestrowanie urządzenia RTV grożą kary. W zeszłym roku rekordzista musiał zapłacić aż 187 tysięcy złotych.

Zwolnienie z opłat za abonament radiowo-telewizyjny

Z opłat abonamentowych mogą zostać zwolnione osoby spełniające określone warunki. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca.

 

ZOBACZ: Twierdzi, że była inspiracją dla serialu Netflixa. Żąda gigantycznego odszkodowania

 

Aby nie płacić abonamentu, w placówce pocztowej należy przedstawić odpowiednie dokumenty uprawniające do skorzystania ze zwolnienia opłat. Ponadto należy złożyć oświadczenie o spełnieniu wskazanych warunków. Podczas wnioskowania o zniesienie opłat niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego.

Jak wygląda kontrola opłat za abonament RTV

W jaki sposób Polacy są kontrolowani pod kątem rzetelności w opłatach abonamentu RTV? Wyznaczeni kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają w całym kraju, czy obywatele zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne. Weryfikują ponadto, czy ich właściciele wywiązują się należycie z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

 

ZOBACZ: Chciał sprawdzić, czy pali się tak samo, jak na filmach. Wywołał serię pożarów

 

Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej podczas kontroli mają obowiązek okazać legitymację służbową wraz z upoważnieniem do czynności kontrolnych. W przypadku zażądania przez kontrolowanego okazują także dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli albo okazać dowód, który potwierdza rejestrację odbiorników RTV.

 

Do zadań kontrolerów podczas kontroli należy potwierdzenie obecności urządzenia oraz jego gotowość do natychmiastowego odbioru programu radiowego lub telewizyjnego. Ponadto stwierdzają oni rejestrację odbiornika bądź jej brak, a także ustalają okres używania - odbiorca powinien dokonać stosownych formalności w ciągu 14 dni od momentu nabycia sprzętu.

Ile kosztuje niepłacenie za abonament?

W przypadku, kiedy zostanie udowodnione korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika radiowego lub telewizyjnego, pobierana jest opłata. Jej wysokość stanowi aż 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej w dniu, w którym stwierdzono używanie niezarejestrowanego odbiornika.

 

Następstwem niepłacenia abonamentu RTV może być wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Krajowa Administracja Skarbowa ma prawo do uruchomienia takiego postępowania w celu pozyskania zaległych kwot. Oznacza to, że organy skarbowe, chcąc odzyskać długi, mogą sięgać po rozmaite środki, na przykład zajęcie wynagrodzenia dłużnika, a nawet jego rachunku bankowego.

Jak uniknąć naliczenia kar za niezapłacony abonament?

Należy też mieć na uwadze, że samo postępowanie egzekucyjne również wiąże się kosztami. Aby go uniknąć, wystarczy pamiętać o systematycznym uiszczaniu opłat za wykorzystywane media. Można tego dokonać z góry nawet na kilka miesięcy, korzystając z ustalonych zniżek.

 

Jeśli kwota do zapłaty przekracza finansowe możliwości osoby zadłużonej, może ona złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o rozłożenie należności na raty albo całkowite umorzenie długu. Istnieją ponadto zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu RTV, z których mogą skorzystać na przykład osoby powyżej 75 roku życia.

 

Samo wszczęcie postępowania egzekucyjnego jest ostatecznością. Kontrolerzy, którzy przeprowadzają nadzór nad abonamentem, na początek rozsyłają listowne upomnienia do posiadaczy odbiorników RTV, którzy nie dopełnili obowiązku abonamentowego.

 

Dopiero nieskuteczne egzekwowanie należności prowadzi do wystawienia tytułów wykonawczych przez Pocztę Polską. Te są z kolei przekazywane do lokalnych urzędów skarbowych. Tam egzekucję przeprowadzają poborcy skarbowi, którzy dysponują uprawnieniami podobnymi do komorniczych.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie