Nowe banknoty z królem Karolem III weszły do obiegu. Nie tak łatwo je zdobyć

Świat
Nowe banknoty z królem Karolem III weszły do obiegu. Nie tak łatwo je zdobyć
PAP/EPA/THE BANK OF ENGLAND HANDOUT
W Wielkiej Brytanii obiegu weszły nowe banknoty z królem Karolem

W Wielkiej Brytanii do obiegu weszły nowe banknoty przedstawiające króla Karola III. Zanim staną się powszechne minie jednak trochę czasu, ponieważ będą wprowadzane tylko w zastępstwie za te wycofywane z rynku.

W Wielkiej Brytanii do obiegu nowe banknoty z portretem króla Karola III. Nie zastąpią tych starych i będą używane równolegle z tymi, które przedstawiają zmarłą w 2022 roku królową Elżbietę II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

"To historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz zmieniliśmy monarchę na naszych banknotach. Wiemy, że gotówka jest ważna dla wielu ludzi i jesteśmy zobowiązani do dostarczania banknotów tak długo, jak długo społeczeństwo będzie ich potrzebować" - oświadczył prezes Banku Anglii Andrew Bailey.

 

ZOBACZ: Karol III kontra jego lekarze. Król chce uczestniczyć w swoich urodzinach

 

Wcześniej na banknotach pojawiali się także inni monarchowie m.in. Jerzy II, Jerzy III, Jerzy IV i Jerzy V. Były to jednak pojedyncze przepadki i tylko przy druku niektórych serii. Na stałe monarcha pojawił się na banknotach dopiero w 1960 roku.

 

Banknot z królem KarolemPAP Banknot z królem Karolem

 

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach - 5, 10, 20 i 50 funtów - zostały zaprezentowane w grudniu 2022 roku. Również wtedy do obiegły weszła moneta 50 pensów z wizerunkiem króla. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Szykują rewolucję w wojsku. Zdecydowana deklaracja premiera

 

Wizerunek monarchy na awersie jest jedyną zmianą w stosunku do używanych do tej pory banknotów. Ma odwrotnej stronie pozostały portrety odpowiednio: Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

 

Nowe banknoty weszły do obiegu 5 czerwca, ale - zgodnie z wytycznymi dworu królewskiego - mają być drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te wycofywane z obiegu wskutek zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. Ma to zminimalizować wpływ zmiany na środowisko. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie