Akta w domu Ziobry. Prokuratura wszczęła śledztwo
Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania akt znalezionych w domu Zbigniewa Ziobry - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Łodzi.
Pod koniec marca w czasie przeszukania domu Zbigniewa Ziobry odkryto zarchiwizowane, ale oryginalne teczki nadzoru aktu postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci jego ojca.
Akta w domu byłego ministra sprawiedliwości. Wszczęto śledztwo
"Prokuratura Okręgowa w Łodzi w oparciu o materiały przekazane przez Zespół Śledczy Prokuratury Krajowej wszczęła śledztwo, dotyczące ukrywania zabezpieczonych podczas przeszukania nieruchomości byłego Ministra Sprawiedliwości, akt nadzoru ówczesnej Prokuratury Generalnej oraz wcześniejszego usunięcia ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej" - przekazali w komunikacie śledczy.
ZOBACZ: Zbigniew Ziobro w "naprawdę złym" stanie. Nowe informacje o zdrowiu polityka
W ocenie śledczych zgromadzone materiały "w pełni uzasadniały podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa". Obejmuje ono "ukrycie akt nadzoru byłej Prokuratury Generalnej nad śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sprawie narażenia przez personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ojca byłego Ministra na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". Za ten czyn grozi kara do lat 2 więzienia.
Jak dodano, ponieważ akta te były uprzednio zarchiwizowane, kolejny wątek postępowania dotyczy "przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów i innych pracowników Prokuratury Krajowej przez usunięcie ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej. Za to grozi z kolei kara do lat 3 więzienia.
"Trwają intensywne prace mające na celu zgromadzenie niezbędnego materiału dowodowego. Zaplanowano przesłuchania" - dodano.
Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przeszukanie w domu Zbigniewa Ziobry
10 maja Prokuratura Krajowa przekazała, że wyłączyła sprawę dokumentów z postępowania ws. Funduszu Sprawiedliwości, w związku z którą odbyło się przeszukanie domu byłego ministra sprawiedliwości. "Wyłączone materiały zostaną przekazane zgodnie z właściwością miejscową do Prokuratury Regionalnej w Łodzi" - podkreślili wówczas śledczy.
ZOBACZ: Fundusz Sprawiedliwości. Suwerenna Polska odpowiada Giertychowi: Hucpa
Postępowanie dotyczące okoliczności śmierci ojca szefa Suwerennej Polski toczy się od 17 lat. W 2006 roku Jerzy Ziobro zmarł na chorobę wieńcową w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie po serii zabiegów stentowania. Kilka tygodni później zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył brat polityka, Witold Ziobro.
Rodzina byłego ministra uważa, że czterech krakowskich lekarzy popełniło istotne błędy podczas leczenia. - Na moim mężu przeprowadzony został eksperyment medyczny, zoperowano go "na dziko" - komentowała Krystyna Kornicka-Ziobro.
ZOBACZ: Prokuratura: Zarzuty dla zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości, akta w domu Zbigniewa Ziobry
W 2016 roku w Sejmie Zbigniew Ziobro odniósł się do kontrowersji wokół śmierci swojego ojca. - Tę sprawę będzie oceniał sąd. Ja w tej sprawie się wyłączyłem. Uczciwość wymaga tego, by tę sprawę zbadać - podkreślił lider Suwerennej Polski.
Czytaj więcej