Niesamowite odkrycie we Włoszech. Na miejscu niebieskie ściany

Świat
Niesamowite odkrycie we Włoszech. Na miejscu niebieskie ściany
AP/Andrew Medichini
Nowe odkrycie w Pompejach

W Pompejach dokonano nowego odkrycia. Archeolodzy odnaleźli dobrze zachowane sanktuarium. Niewielkie pomieszczenie skrywało w sobie piękne malowidła i cenne przedmioty. Eksperci są zgodni, że niebieski kolor ścian sprawia, iż pokój jest niezwykle "wyjątkowy".

Archeolodzy poinformowali o nowym odkryciu w Pompejach. Na terenie wykopalisk oznaczonym jako Regio IX znaleziono pokój o powierzchni około ośmiu metrów kwadratowych. Pomieszczenie pomalowane jest na niebiesko i najpewniej pełniło miejsce sanktuarium. Według Nova.news, miejsce służyło do rytualnych obrzędów i konserwacji obiektów sakralnych.  


Pomieszczenie okazało się bogato zdobione ściennymi malowidłami. Jak wymieniono, na ścianach znajdują się postacie kobiece, symbole czterech pór roku, zwierzęta hodowlane, a także atrybuty pasterzy i myśliwych. Wskazano także, że niebieski kolor sanktuarium jest bardzo wyjątkowy, ponieważ do tej pory był rzadko spotykany w okolicach Pompejów.  

Włochy. Nowe odkrycie w Pompejach. Sanktuarium skrywało cenne przedmioty

Wykopaliska odsłonił także znajdujące się w pokoju przedmioty. Znaleziono tam ślady prowadzonych w chwili wybuchu prac. Świadczą o tym fragmenty narzędzi pozostawionych wówczas przez robotników. Wśród odkryć znalazło się m.in. 15 amfor różnej wielkości

 

ZOBACZ: Były zamknięte od kilkuset lat. Niezwykłe odkrycie na "Wawelu Mazowsza"


Oprócz tego znaleziono dwa dzbanki z brązu i dwie lampy. W pomieszczeniu leżały także materiały budowlane, które będą mogły zostać wykorzystane przy renowacji. Oprócz tego na progu znaleziono stertę zużytych muszli ostryg. Eksperci wskazali, że ich kawałki mogły  zostać dodane do tynków i zaprawy murarskiej

 

Pompeje to miasto położone w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Zostało zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku. Ruiny tamtejszej cywilizacji położone są około 20 km od popularnego wśród turystów Neapolu. Popiół wulkaniczny zachował budowle i pozostawione tam przedmioty w dobrym stanie, dzięki czemu archeolodzy są w stanie dowiedzieć się wielu rzeczy o życiu starożytnych ludzi. 

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie