Krokodyle w więzieniu. Hodowali je gangsterzy

Świat Pola Kajda / Polsatnews.pl
Krokodyle w więzieniu. Hodowali je gangsterzy
PxHere
Gangsterzy hodowali w więzieniu... krokodyle

Gwatemalska policja przejęła w niedzielę kontrolę nad więzieniem "El Infiernito". Dotąd okupowane było ono przez gangsterów, którzy na dobre już się tam zadomowili. Nie tylko urządzili i wyposażyli miejsce odosobnienia w sprzęty domowe, ale również prowadzili tam hodowlę zwierząt, wśród których były między innymi krokodyle.

W niedzielę gwatemalska policja zdołała odbić więzienie "El Infiernito" położone w Escuintla, około 70 km od stolicy kraju. Dotąd opanowane było ono przez gangsterów. W środku, jak się okazało, skazańcy zdołali zgromadzić liczne udogodnienia, takie jak fotel do gier wideo, lodówki, klimatyzatory i zestawy nagłośnienia.

 

Z wnętrza zakładu karnego gangsterzy prowadzili wymuszenia. Jak przekazała agencja AFP, mieli tam również hodowlę dzikich zwierząt. Wśród nich znalazły się krokodyle, szopy pracze, lisy, jastrzębie i inne drapieżne ptaki. Była też zagroda z kurami. 

Gwatemala: Odbito opanowane przez gang więzienie. W środku były krokodyle

W przeprowadzonej w niedzielę akcji uczestniczyło około 400 policjantów. Wśród nich, ze względu na hodowane zwierzęta, znaleźli się również funkcjonariusze policyjnego wydziału ochrony przyrody.

 

"Nie ma już ani jednego skazańca w więzieniu "El Infiernito". Więzienie znów należy do państwa. Zostanie przebudowane i teraz naprawdę stanie się więzieniem o maksymalnym nadzorze" – ogłosił na platformie X szef MSW Francisco Jimenez. 

 

ZOBACZ: Niebezpieczny produkt z Chin. Wydano komunikat

 

225 członków gangu Barrio 18 zostało przeniesionych do innych zakładów karnych. Obecnie poszukiwane są również miejsca, w których mogłyby zamieszkać znalezione zwierzęta. 

Odzyskano kontrolę nad gwatemalskim więzieniem

"Nie było kontroli wewnątrz więzienia, nie było żadnego sposobu na utrzymanie dyscypliny przez gwardię więzienną (…) Osoby pozbawione wolności miały tam całkowitą wolność" - dodał Jimenez. Dodał, że obecny stan więzienia stanowi dowód na "całkowity brak kontroli" w zakładzie karnym.

 

ZOBACZ: Samochód zatrzymał się na drzewie. Nie żyją obywatele Mołdawii

 

W Gwatemali mieszka obecnie nieco ponad 17 mln ludzi. Kraj ten jest uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych państw Ameryki Łacińskiej. W roku 2023 odnotowano tam ponad 4360 zabójstw - czyli około 25 na każde 100 tys. mieszkańców. Większość z nich wiąże się z kartelami narkotykowymi oraz gangami, takimi jak Barrio 18 czy Mara Salvatrucha.

 

W poprzednim tygodniu prezydent Gwatemali Bernardo Arevalo wydał oświadczenie o tym, że część stolicy kraju stała się "więźniem" gangów.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie