Możliwe groźne zjawiska meteorologiczne. Ostrzeżenia najwyższego stopnia
Kolejny dzień przetaczają się przez Polskę gwałtowne burze. Rano zalana została Kościelna Wieś w Wielkopolsce. W wielu miejscach w kraju zaobserwowano tzw. leje kondensacyjne, które mogą stanowić zalążki trąb powietrznych. RCB wysłało kolejne alerty, a IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia.
Wczesnym popołudniem gwałtowna burza przetoczyła się przez Warszawę. - Otrzymaliśmy zgłoszenia o zalanych budynkach, piwnicach i garażach. W sumie podjęliśmy 45 interwencji - przekazał polsatnews.pl st. kpt. Wojciech Kapczyński z KM PSP w Warszawie.
Dodał, że kilka interwencji dotyczyło złamanych gałęzi i konarów. - Największa intensywność opadów wystąpiła na Bemowie i to właśnie tam mieliśmy najwięcej pracy - powiedział.
Leje kondensacyjne nad Polską
Poza nawałnicą nad Warszawą można było zaobserwować leje kondensacyjne. Zjawisko było obserwowane też w innych miejscach na Mazowszu m.in. w okolicach Grójca czy Siedlec.
"W miejscowości Chromna, w kierunku miejscowości Tarcze w woj. mazowieckim pojawił się lej kondensacyjny, który rozwinął się dość nisko nad ziemią" - podali Polscy Łowcy Burz.
W sieci pojawiły się zdjęcia lejów kondensacyjnych także z innych regionów Polski. "W miejscowości Kępniewo (woj. warmińsko-mazurskie - red.) pojawił się lej kondensacyjny. Nie miał on kontaktu z ziemią. Nie jest to dziś pierwszy przypadek, a może być ich więcej" - informowała Sieć Obserwatorów Burz.
Leje rejestrowano też na Podlasiu i Lubelszczyźnie.
O możliwości wystąpienia zjawiska informował wcześniej IMGW. "Na Mazowszu i Podlasiu mogą tworzyć się leje kondensacyjne" - podano.
Ulewy i podtopienia. Najgorzej w Wielkopolsce oraz w woj. warmińsko-mazurskim
Warmii i Mazur nie ominęły gwałtowne opady deszczu. Podtopienia pojawiły się m.in. w Ełku.
Nawałnice mocno dały się we znaki mieszkańcom Wielkopolski. Od samego rana w miejscowości Kościelna Wieś w powiecie pleszewskim działało około stu strażaków. - O godz. 6:30 dostaliśmy informacje o zalanych kilku ulicach - mówił polsatnews.pl mł. kpt. mgr inż. Artur Burchacki, KP PSP w Pleszewie.
Najwięcej sił skupionych było przy ul. Strumykowej, gdzie działało 16 zastępów i około 50 strażaków.
Około południa nad Koninem przetoczyła się burza, która przyniosła ze sobą grad. Przed godz. 18 podobnie sytuacja wyglądała w Poznaniu.
Kolejny alert RCB. Najwyższy stopień
Po południu IMGW ostrzegło, że intensywność burz może wzrastać, a kolejne alerty dla kilku województw wydało RCB.
"Uwaga! Dziś prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie". Alert RCB został wysłany do odbiorców na terenie części siedmiu województw" - podano.
Wieczorem instytut wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla Poznania oraz powiatów obornickiego i poznańskiego, a RCB rozesłało alerty do mieszkańców kolejnych regionów.
Obowiązują w województwach:
- dolnośląskim - powiaty: milicki i oleśnicki,
- kujawsko-pomorskim - powiaty: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski i żniński,
- wielkopolskim - powiaty: gnieźnieński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, wągrowiecki, wrzesiński, obornicki, Poznań, poznański, średzki, śremski,
- łódzkim - powiat wieruszowski,
- opolskim - powiaty: kluczborski i namysłowski, kędzierzyńsko-kozielski i krapkowicki,
- pomorskim - kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski,
- zachodniopomorskim - powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki,
- warmińsko-mazurskim - powiaty: bartoszycki, braniewski, Elbląg, elbląski i lidzbarski,
- lubuskim - powiaty: gorzowski, Gorzów Wielkopolski, słubicki i sulęciński.