Dobra wiadomość dla polskich rolników. Ogromne pieniądze do wzięcia

Agro
Dobra wiadomość dla polskich rolników. Ogromne pieniądze do wzięcia
Freepik
Dopłaty do zbóż. Ostatnie dni na wysłanie wniosku

Dobra wiadomość dla polskich rolników. Decyzją Komisji Europejskiej mogą ubiegać się o dopłaty do zbóż. Dodatkowy pakiet pomocy rządowej w wysokości 2,1 mld zł (486 mln euro) został zatwierdzony w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Na złożenie wniosków nie pozostało już wiele czasu. O wsparcie można ubiegać się tylko do 5 czerwca.

Pozytywnymi wieściami podzielił się komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Kolejna pomoc publiczna dla rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 486 milionów euro (2,1 miliardów zł).

 

W ramach pomocy udzielone zostaną dopłaty dla producentów zbóż - napisał w poście opublikowanym w poniedziałek na platformie X. Ogłoszona decyzja to nie pierwszy pakiet pomocy dla polskich rolników, którzy zagrożeni są utratą płynności finansowej przez konflikt zbrojny za wschodnią granicą.

Kto może ubiegać się o dodatkowe środki?

Dopłaty mogą otrzymać producenci pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych pod warunkiem, że pomiędzy 1 stycznia a 31 maja 2024 r. dokonali sprzedaży ziarna na rzecz podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami, skulu lub przetwórstwa bądź podmiotu, skupującym ziarno w związku prowadzoną produkcją zwierzęcą.

 

ZOBACZ: Ceny rzepaku zaskakują rolników. Jakie prognozy na najbliższe tygodnie?

 

To jednak niejedyny warunek, jaki muszą spełnić rolnicy, ubiegający się o wsparcie. Dopłaty są skierowane do tych, którzy w 2023 r. złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie, a ich gospodarstwo spełnia kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Ile wynoszą dopłaty do zbóż?

Wysokość dopłat, jaką mogą uzyskać producenci zbóż jest uzależniona od tego kiedy doszło do sprzedaży ziarna, a także jego gatunku.


Dla rolników, którzy dokonali sprzedaży pomiędzy 1 stycznia a 10 marca 2024 r., przewidziano:

  • 1080 zł/ha pszenicy,
  • 740 zł/ja żyta, pszenżyta, jęczmienia lub mieszanek zbożowych.

Jeśli dany producent zbóż sprzedał ziarno między 11 marca a 31 maja 2024 r. stawki dopłat wynoszą:

  • 1620 zł/ha pszenicy,
  • 1110 zł/ha żyta, pszenżyta, jęczmienia lub mieszanek zbożowych.

W przeliczeniu na jednego rolnika maksymalna kwota pomocy nie może przekroczyć 1,19 mln złotych (280 tys. euro). Dopłaty mają trafić na konta wnioskodawców do końca grudnia bieżącego roku.

 

ZOBACZ: Jak kształtują się ceny bydła w maju 2024? Są korekty


Jak przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na dopłaty do zbóż w tym naborze przewidziano 2,1 mld złotych. Niewykluczone, że budżet zostanie zwiększony, jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, niż przewidziano. Wówczas zastosowany zostanie współczynnik korygujący, czyli iloraz 2,1 mld złotych oraz kwoty, jaka wyniknie ze złożonych wniosków.

Ostatnia chwila na złożenie wniosków o dopłaty

Wnioski o dopłaty do zbóż przyjmują powiatowe biura ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Rolnicy mogą złożyć dokumenty osobiście, przez internet lub drogą pocztową.

 

ZOBACZ: Rozpoczyna się skup mokrej kukurydzy – sprawdź, na jakie stawki mogą liczyć plantatorzy!

 

Należy pamiętać, aby wraz z wnioskiem złożyć kopie faktur bądź ich duplikaty, które potwierdzają sprzedaż. Z kolei spółdzielnie produkcji rolnej i spółdzielnie rolników powinny dostarczyć ponadto dokument potwierdzający przeprowadzenie badania lustracyjnego.

 

Termin na złożenie wniosków mija 5 czerwca. ARiMR informuje, że o wsparcie ubiega się na razie 39 tys. wnioskodawców.

red.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie