Zastrzeżenie PESEL. Jak go dokonać i przed czym nas chroni

Polska Pola Kajda / mak / Polsatnews.pl
Zastrzeżenie PESEL. Jak go dokonać i przed czym nas chroni
Pixabay/Bartek Zakrzewski
Praca na komputerze. Zdalne rozwiązania umożliwiają zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Obywatele Polski mogą skorzystać teraz z wygodnego rozwiązania, które umożliwi im lepsze chronienie swoich danych, a tym samym uniknięcie kradzieży tożsamości. Jest to ważna zmiana, ponieważ oszuści często próbują wykorzystać cudze dane osobowe, aby wyłudzić pożyczki. Dotychczas ofiary oszustw zmuszone były spłacać zaciągnięte na nich kredyty. 

 

ZOBACZ: Były minister zdrowia Adam Niedzielski z zarzutami. Ujawnił dane lekarza

 

Jak podał Związek Banków Polskich, w samym I kwartale 2024 r. odnotowano już ponad 3 tys. prób wyłudzeń kredytów. Tym samym dotychczasowy rekord został pobity o 12 proc. Statystycznie co 40 minut ktoś posługujący się kradzioną tożsamością próbował wyłudzić pieniądze z banku. Niektórym się udaje. 

Zastrzeżenie numeru PESEL pomoże uniknąć wyłudzeń 

Od 17 listopada 2023 r. możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Pozwoliła na to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Rozwiązanie to ma na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom.

 

Od 1 czerwca 2024 r., zgodnie z tą samą ustawą, wszelkie instytucje finansowe, takie jak banki i instytucje kredytowe, będą miały obowiązek sprawdzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed podjęciem czynności związanych z udzieleniem kredytu. Ten sam obowiązek nałożono również na notariuszy.

 

ZOBACZ: Oświadczenia majątkowe posłów. Tyle mają Kaczyński, Mentzen czy Tusk

 

Jeśli zdarzy się, że instytucja udzieli pożyczki lub wykona czynność prawną pomimo zastrzeżonego numeru PESEL, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać zadłużenia. 

Zastrzeżony numer PESEL. Jakie ograniczenia?

Zastrzeżenie numeru PESEL znacznie zmniejsza ryzyko stania się ofiarą oszustwa. Jednak oprócz tego, osoby, które zdecydują się na ten krok, nie będą mogły podpisać umowy z firmami i instytucjami finansowymi, notariuszami i operatorami telekomunikacyjnymi. 

 

Nie ma jednak powodów do obaw. Przy zastrzeżonym numerze PESEL nadal można: 

  • - zrealizować sprawy urzędowe: wziąć ślub, zmienić adres zameldowania, wyrobić dokumenty
  • - zadbać o swoje zdrowie: odbyć wizytę u lekarza, przebywać w szpitalu, wykupić receptę
  • - wziąć udział w wyborach
  • - korzystać z profilu zaufanego
  • - podróżować - również przekraczając granice
  • - korzystać z usług poczty
  • - wykonywać czynności służbowe: podpisywać umowy w pracy

Dokumenty takie, jak dowód osobisty czy paszport, również pozostają ważne pomimo zastrzeżenia numeru PESEL. 

 

Wideo: Od dziś można zastrzec swój numer PESEL. Jak będzie to nas chronić?

 

Proste rozwiązania. Jak zmienić status zastrzeżenia numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL można w każdej chwili cofnąć w urzędzie gminy lub mobilnie, w aplikacji i serwisie mObywatel. Wprowadzona zmiana pojawi się w rejestrze automatycznie. 

 

ZOBACZ: Z Warszawy do Gdańska rekordowo szybko. Nowe połączenie Pendolino

 

Można dokonać bezterminowego lub terminowego cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL. W tym drugim przypadku możliwe jest wyznaczenie terminu, w którym PESEL ponownie zostanie automatycznie zastrzeżony. Jeśli jednak cofniemy zastrzeżenie numeru PESEL, to kolejna zmiana (ponowne zastrzeżenie) możliwa będzie dopiero po 30 minutach.

 

Co więcej, jeśli obywatel zgłosi utratę dowodu osobistego, wówczas automatycznie zostanie zastrzeżony również jego numer PESEL. Zastrzeżenie nie zostanie jednak samoczynnie cofnięte po odzyskaniu dowodu osobistego. Wówczas należy zrobić to samodzielnie, zdalnie lub stacjonarnie. 

Zmiany w statusie zastrzeżenia numeru PESEL. Oto, co trzeba wiedzieć

Wprowadzenie zmian w statusie zastrzeżenia jest bezpłatne. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało ponad 2,7 mln osób w Polsce. Według szacunków Związku Przedsiębiorstw Finansowych, do rejestru może wpływać około 10 mln zapytań dziennie.

 

ZOBACZ: Wacław Milewski ma 98 lata i nie zamierza przechodzić na emeryturę

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie