Europa pod presją. Chorwacja wprowadza obowiązkową służbą wojskową

Świat
Europa pod presją. Chorwacja wprowadza obowiązkową służbą wojskową
Siły Zbrojne Republiki Chorwacji
Chorwacja przywraca obowiązkowy pobór do wojska, zdj. ilustracyjne

Chorwacja przywraca obowiązkową służbę wojskową - poinformował tamtejszy minister obrony Ivan Anušić. Nowe zasady zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku. Wpływ na decyzję władz w Zagrzebiu miało rozpoczęcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz sytuacja na Bałkanach.

Chorwacja dołączyła do dziewięciu innych państw Unii Europejskiej, w których funkcjonuje obowiązkowy pobór do wojska. Pomysł zrodził się w Zagrzebiu wskutek rozpoczętej w lutym 2022 roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.  

 

Chorwacki minister obrony Ivan Anušić zapowiedział, że obowiązkowa służba wojskowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Oznacza to powrót do starych zasad po 33 latach.

 

Minister poinformował, że od 2008 roku, kiedy zakończono obowiązkowy pobór "zniknęła cała infrastruktura i personel, który pracował z poborowymi". W związku z tym tłumaczył, że cała inicjatywa będzie kosztowna, bo należy odbudować struktury dla 18 tys. młodych mężczyzn rocznie.

Gdzie jest obowiązkowa służba wojskowa? 

Wspomniane państwa UE, w których funkcjonuje obowiązek służby wojskowej to Cypr, Grecja, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja i Dania. 

 

Spośród państw na kontynencie, które nie należą do brukselskiej wspólnoty, obowiązkowo do wojska powołują też w Turcji i Szwajcarii. 

 

ZOBACZ: Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Jasna deklaracja generała 

 

Debata nad wprowadzeniem takiego rozwiązania trwa także we Włoszech, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

 

Aktualnie na Bałkanach, które nie są postrzegane jako region stabilny na mapie Europy, żadne z państw nie wprowadziło jeszcze obowiązkowej służby wojskowej. Jednak zapowiedzi jej przywrócenia padały z ust prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia. To z kolei mogło wpłynąć na decyzję podjętą przez władze w Zagrzebiu. 

Brak chętnych do armii. Zwiększono żołd

Chorwacja zmaga się z problemem braku żołnierzy. Takie sygnały docierały do mediów na początku zeszłego roku, kiedy tamtejszy resort obrony zaproponował podniesienie o 80 proc. wynagrodzeń dla chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

W wyniku tych działań żołd został podniesiony z 398 do 700 euro miesięcznie. Właśnie taką kwotę mają dostać przyszli chorwaccy poborowi. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie