Czy skarbówka może zainteresować się komunijnymi prezentami?

Porady
Czy skarbówka może zainteresować się komunijnymi prezentami?
Freepik
Prezent na komunię może spowodować konsekwencje podatkowe

Sezon komunijny to czas radości i rodzinnych uroczystości, ale także moment, w którym dzieci otrzymują liczne prezenty od rodziny i bliskich. Wśród popularnych upominków są pieniądze, biżuteria, sprzęt elektroniczny i inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać, że cenne podarki mogą powodować konsekwencje podatkowe dla obdarowanego.

Prezent komunijny w 2024 roku nie zawiera już tylko zwykłej zabawki czy książki. Czasy, gdy goście uroczystości wręczali podarunki o wartości 50-100 złotych odeszły w zapomnienie. Wysoki poziom inflacji oraz moda sprawiły, że dzisiaj członkowie rodziny muszą się liczyć z wydatkiem rzędu około 300-500 złotych. Rodzice chrzestni mają jeszcze trudniej i dla nich taka uroczystość oznacza zazwyczaj koszt rzędu 900-1500 złotych. 

Jakie prezenty na Komunię Świętą w 2024 roku?

Kwestia tego, na jaki wydatek należy przygotować się w związku z nadchodzącą Komunią Świętą, zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim relacje z dzieckiem, kondycja finansowa, zwyczaje regionalne oraz osobiste upodobania. Prezent może przybrać formę gotówki, ale równie popularne są opcje rzeczowe.

 

Dzieci chętnie obdarowywane są sprzętem elektronicznym w postaci laptopów, konsol do gier, profesjonalnych akcesoriów gamingowych, smartfonów, smartwatchów, rowerów, hulajnóg, aparatów fotograficznych, gogli VR albo biżuterii. Niedawno rozpoczęła się moda przekazywania złota w postaci różnej wielkości sztabek. 

 

Ceny prezentów potrafią zatem sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych co może zainteresować skarbówkę. Rodzice obdarowywanych dzieci muszą mieć w pamięci, że prezenty to nic innego jak darowizny, które mogą podlegać opodatkowaniu.

 

ZOBACZ: Prezent, którym może zainteresować się fiskus

Kwoty i limity podatku od darowizny w 2024 roku

Podstawą prawną określającą kwoty i limity darowizn są przepisy zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nimi, darowizny są opodatkowane według skali progresywnej, a stawki podatku zależą od grupy podatkowej, do której należy obdarowany.

  • Grupa I to najbliższa rodzina, czyli małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, pasierb, zięć, synowa, ojczym, macocha, teściowie.
  • Grupa II to dalsza rodzina obejmująca zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa czy małżonków zstępnych.
  • Grupa III zawiera inne osoby niewymienione w dwóch poprzednich kategoriach. 

Kwoty wolne od podatku są odmienne dla każdej  grupy. I tak w przypadku I grupy podatkowej wynoszą 36 120 złotych, II grupy 27 090 złotych, a dla III grupy to 5 733 PLN. Darowizny powyżej tych limitów podlegają opodatkowaniu.

 

Co istotne do podanych kwot wlicza się nie tylko ten konkretny prezent komunijny, ale też wszystkie darowizny od jednej osoby z okresu pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Warto też pamiętać, że prezenty od zerowej grupy podatkowej (np. syn, córka, wnuk, matka, ojciec, dziadkowie) nie obligują do zapłaty podatku.

 

ZOBACZ: Burza po słowach księdza. Mówił o zachowaniu dzieci i rodziców podczas mszy

Jak zgłosić darowiznę do skarbówki?

Zgłoszenie darowizny dokonuje się w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. Rodzice lub opiekunowie prawni mają na to sześć miesięcy od dnia otrzymania prezentu. W przypadku ewentualnej kontroli warto zachować dyspozycję przelewu w przypadku gotówki lub paragony dla podarunków rzeczowych. 

 

Warto przy tym pamiętać, że aby uzyskać zwolnienie z opodatkowania od zerowej grupy podatkowej, konieczne jest przekazanie przez darczyńcę środków na rachunek płatniczy obdarowanego (bank, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa lub przekaz pocztowy).

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie