Gwarancja bezpieczeństwa. Ukraina rozpoczyna negocjacje z Polską
Ruszają oficjalne negocjacje dotyczące tekstu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską - poinformował przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Do tej pory Ukraina podpisała umowę o bezpieczeństwie z kilkoma państwami, w tym Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.
- To właśnie dziś rozpoczynamy negocjacje nad tekstem umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską. Chcemy, by była ona jak najbardziej ambitna - powiedział Rusłan Stefańczuk podczas piątkowej konferencji. Dodał, że jest przekonany, że "nadchodzący dokument stworzy solidny, mocny fundament długoterminowego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami".
Gwarancje bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą. Ruszają negocjacje
Rusłan Stefańczuk spotkał się w Kijowie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Przewodniczący parlamentu przekazał, że omówiono wszystkie kwestie współpracy obu państw, w tym sprawę obronności i ochrony Ukrainy, a także kwestie związane z utworzeniem międzynarodowego mechanizmu odszkodowawczego.
Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że polski parlament i rząd podejmują szereg działań, w tym na poziomie międzynarodowym, aby w pełni pomóc Ukrainie w ochronie jej suwerenności i integralności terytorialnej.
ZOBACZ: Źródła Reuters: Władimir Putin gotowy do zakończenia wojny
Dyskusje o bezpieczeństwie Ukrainy
W marcu 2023 roku Wołodymyr Zełenski powiedział, że jeśli Ukraina nie może w czasie wojny zostać członkiem NATO, to chciałaby otrzymać strategiczne gwarancje bezpieczeństwa.
W polowie maja ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej podjęli oficjalne dyskusje. Stworzono liczący 11 stron dokument, który został oznaczony jako "poufny". Ma on gwarantować zarówno natychmiastową, jak i długoterminową pomoc dla Ukrainy.
Przyjęcie gwarancji będzie wiązało się z gotowością do udzielenia Ukrainie natychmiastowych konsultacji w przeciągu 24 godzin od rozpoczęcia ataku na kraj.
Pomoc dla Ukrainy: natychmiastowa i długotrwała
Wskazano, że UE i jej kraje członkowskie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Ukrainie. Żołnierze Unii nie wezmą jednak bezpośredniego udziału w walce z Rosją. Zamiast tego Kijów może liczyć na dostawę broni, szkolenia żołnierzy, pomoc w rozminowywaniu kraju, pomoc humanitarną oraz wsparcie w reformie sektora bezpieczeństwa. Kraje UE udzielą jej również wsparcia finansowego w odbudowie kraju.
Podjęte na poziomie UE decyzje będą stanowić uzupełnienie tych, które kraje członkowskie zawarły dotąd z Ukrainą we własnym zakresie.
Czytaj więcej