Częste błędy podczas mycia włosów. Na to lepiej uważać

Porady
Częste błędy podczas mycia włosów. Na to lepiej uważać
Flickr/Dean Wissing/CC BY-SA 2.0 DEED
Jak należy myć włosy? Odpowiedź może zaskakiwać

Mycie włosów to prozaiczna, codzienna czynność. Jest prosta, więc mogłoby się wydawać, że nie można wykonać jej w nieodpowiedni sposób. Tymczasem okazuje się, że wielu z nas popełnia błędy, które mogą skutkować osłabieniem pasm, a nawet chorobami skóry głowy. Które z nich przytrafiają się najczęściej?

Od lat pokutuje mit, że częste mycie skraca życie - w tym przypadku włosów. A w dodatku powoduje, że bardziej się przetłuszczają. Badania naukowe udowodniły jednak, że twierdzenie to nie ma nic wspólnego z prawdą.

 

Za nadmierne wydzielanie sebum są odpowiedzialne gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Mycie włosów nie wpływa na nie negatywnie. Wręcz przeciwnie - zapobiega zatykaniu się porów skóry, chroni przed łupieżem i drobnoustrojami, którym oczywiście sprzyjają wszelkie zanieczyszczenia.

Czy zbyt częste mycie włosów przesusza pasma?

Podczas gdy jedne osoby twierdzą, że zbyt częste mycie włosów prowadzi do ich przetłuszczania się, inne uważają, że jest wręcz odwrotnie i skutkuje to przesuszeniem pasm. Twierdzenie to również mija się z prawdą, chociaż ma solidne korzenie w przeszłości.

 

Szampony do włosów produkowane przed dekadami zawierały szereg agresywnych substancji chemicznych, które niekorzystnie oddziaływały nie tylko na skórę głowy, ale także na strukturę włosów. Powodowały odsłanianie się łusek włosowych, co wzmagało procesy dehydratacji i powodowało niszczenie kosmyków.

 

ZOBACZ: Wystarczy tylko jedna łyżeczka. Napój daje więcej energii niż kawa

 

Dziś receptury szamponów są starannie opracowywane. Zanim produkty trafią do sprzedaży, przechodzą szereg testów, więc można mieć pewność, że w ręce klientów trafiają bezpieczne produkty. Warto pamiętać, aby odpowiednio dobierać rodzaj szamponu do typu włosów - wówczas będą jeszcze piękniejsze. Pozostaje jednak pytanie, jak często myć włosy?

Jak należy myć włosy? Odpowiedź może zaskakiwać

Niestety nie istnieje w tym przypadku uniwersalna odpowiedź. Częstotliwość mycia włosów zależy od indywidualnych uwarunkowań i intensywności wydzielania sebum. Zdecydowanie jednak nie należy doprowadzać do tego, aby były mocno przetłuszczone i zanieczyszczone. Jeśli istnieje taka konieczność, można śmiało myć włosy nawet codziennie.

 

A jak robić to poprawnie? Błędem, który popełnia większość osób, jest jednokrotne mycie włosów. Tymczasem eksperci z zakresu trychologii przekonują, że czynność tę powinno się powtórzyć.

 

Dlaczego? Ponieważ przy pierwszym myciu usuwane są powierzchowne zanieczyszczenia. Szampon wówczas mniej się pieni, ponieważ tłumią one zawarte w kosmetyku substancje pielęgnacyjne. Dopiero drugie mycie włosów pozwala na pozbycie się resztek zanieczyszczeń.

 

ZOBACZ: Omijaj ten program w pralce. Rachunki za prąd znacznie zmaleją

 

Ważną kwestią pozostaje też technika mycia włosów. Przed przystąpieniem do pielęgnacji zaleca się rozczesanie pasm. Dlaczego? Ponieważ splątane kosmyki utrudniają nałożenie szamponu.

 

Następnym krokiem jest zwilżenie włosów ciepłą, ale nie gorącą wodą. Później należy nałożyć szampon na dłoń (ilość odpowiadająca wielkości orzecha włoskiego), spienić go i zaaplikować na włosy tuż nad czołem.

 

Czynność tę należy powtórzyć, nakładając kosmetyk na środek i na tył głowy. Po spłukaniu włosów konieczne jest przystąpienie do kolejnego mycia - dokładnie w ten sam sposób jak za pierwszym razem.

Suszyć czy nie suszyć?

Po umyciu włosów przychodzi czas na ich suszenie. Najpierw warto delikatnie odcisnąć je ręcznikiem. Nie należy jednak pocierać nim włosów, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia ich struktury. Tym bardziej że mokre pasma są na to bardziej narażone niż suche.

 

Krokiem, który wiele osób pomija, co oczywiście przyczynia się do pogorszenia kondycji pasm, jest nałożenie odżywki. Pod żadnym względem nie można go ignorować. Dlaczego? Ponieważ zawarte w kosmetyku substancje domykają łuskę włosa. 

 

W ten sposób sprawiają, że kosmyki stają się jedwabiście gładkie, sprężyste i mniej podatne na odwodnienie czy niekorzystne działanie wysokiej temperatury. Dodajmy, że do wyboru są odżywki do spłukiwania i bez spłukiwania - nakładane na mokre pasma. Wybór danego produktu w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

 

ZOBACZ: Skąd się biorą szumy uszne i jak je leczyć?

 

Suszenie włosów, a właściwie jego brak to kolejny błąd popełniany przy pielęgnacji pasm. Przez lata utrwaliło się przekonanie, że gorące powietrze suszarki niszczy włosy. Specjaliści udowodnili jednak, że pozostawienie włosów do wyschnięcia ma o wiele bardziej negatywne skutki. 

 

Utrzymująca się na skórze i na pasmach wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Dodatkowo powoduje, że włosy szybciej się przetłuszczają. Dlatego o wiele korzystniejsze jest sięgnięcie po suszarkę - pod warunkiem oczywiście, że dystans między nią a włosami będzie wynosił ok. 15 cm.

 

Za właściwą pielęgnację włosy odwdzięczają się dobrą kondycją i pięknym wyglądem. Dlatego warto poświęcić na nią chwilę w ciągu dnia. I, co najważniejsze, nie powielać błędów, które na przestrzeni lat stały się regułą. Niestety negatywną.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie