"Znajdź bezpieczne schronienie". Alerty RCB dla 12 województw
"Uwaga! W poniedziałek prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - takie SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa trafiły do mieszkańców 12 województw. W burzach prognozowane są opady deszczu do 80 mm, porywisty wiatr do 70 km/h oraz potencjalne opady gradu.
W poniedziałek duża część Polski znalazła się pod panowaniem burz. Ostrzeżenie o przywołanej wyżej treści zostało wysłany do odbiorców w województwie:
- podlaskim;
- małopolskim;
- podkarpackim;
- wielkopolskim - powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, obornicki, pilski, wągrowiecki, złotowski, kolski, Konin, koniński, międzychodzki, nowotomyski, Poznań, poznański, słupecki, szamotulski, wrzesiński;
- kujawsko-pomorskim – powiaty: mogileński, żniński ;aleksandrowski, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, radziejowski, Toruń, toruński;
- lubuskim - powiat: strzelecko-drezdenecki;
- lubelskim - powiat tomaszowski;
- łódzkim - powiat opoczyński;
- mazowieckim - powiat wołomiński;
- pomorskim - powiat człuchowski;
- wielkopolskim - powiat koniński;
- zachodniopomorskim - powiaty: goleniowski, gryfiński, policki, pyrzycki, stargardzki, Szczecin, Świnoujście.
Niebezpieczne burze nad Polską. Alerty w 12 województwach
Dla powiatów w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim stopień ostrzeżeń przed burzami został podniesiony do trzeciego, czyli najwyższego poziomu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Prognozowane są burze z ulewnymi opadami do 80 mm i grad" - napisano w komunikacie.
Czytaj: kobieta utknęła w zalanym samochodzie. Konieczna była interwencja służb
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opisuje też, jak zabezpieczyć się w przypadku silnej burzy.
Jak poinstruowano, należy wówczas usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce - jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami - oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
Jak zabezpieczyć się w czasie burzy?
Na wypadek burzy warto też przygotować oświetlenie zastępcze, czyli latarki z zapasem baterii - ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne.
Przy trudnych warunkach pogodowych kierowcy powinni też uważać podczas jazdy samochodem - chodzi m.in. o mogące się łamać konary i drzewa oraz o ryzyko zdmuchnięcia pojazdu przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń.
"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - apeluje RCB.
Burza nad Gnieznem. Zalane ulice, kilkaset zgłoszeń
Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w Gnieźnie (woj. wielkopolskie), gdzie z powodu nawałnicy wiele ulic w centrum zostało zalanych. Strażacy otrzymali prawie trzysta zgłoszeń.
Czytaj: Niszczycielska nawałnica w Gnieźnie. Zwołano sztab kryzysowy
Z relacji Kamili Kozłowskiej z gnieźnieńskiej straży pożarnej wynika, że większość zgłoszeń dotyczy zalań, zerwanych dachów oraz osób uwięzionych w pojazdach. Chwilę po godz. 14 w samym Gnieźnie w interwencjach uczestniczyło 20 jednostek strażaków, ale ściągane były również jednostki z okolicznych powiatów.
Na jednej w ulic w Gnieźnie w zalanym samochodzie utknęła kobieta. Nie była ona w stanie samodzielnie wydostać się z auta, konieczna była interwencja służb. Strażacy podpłynęli do poszkodowanej łódką, wydostali ją z pojazdu, następnie kobietę przejął zespół ratownictwa medycznego.
Jak przekazała na antenie Polsat News Monika Fifer z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego.
Czytaj więcej