"Polski Balaton" zachwyca widokami. Turkusowa woda i malownicza plaża
Kąpielisko Balaton, nazywane sercem Trzebini, powstało na terenie dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano wapienie. Po wyczerpaniu surowca teren zalano wodą, tworząc w ten sposób popularny akwen. Krystalicznie czysta woda i piaszczysta z roku na rok przyciągają sporo turystów.
Balaton to akwen znajdujący się w centrum Trzebini w województwie małopolskim. Kąpielisko stało się jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców. Turkusowa, krystaliczna woda i malownicza plaża tworzą atmosferę przypominającą słynny akwen znajdujący się na Węgrzech - stąd zresztą jego potoczna nazwa. Szukając pomysłu na słoneczny, ciepły weekend, warto odwiedzić polski Balaton w Trzebini.
"Polski Balaton" - raj dla wczasowiczów
Akwen powstał w nieczynnym od lat 60. XX wieku kamieniołomie, położonym 700 metrów od centrum Trzebini. Pierwotnie znajdowało się tu wzgórze o wysokości 346 m n.p.m., zbudowane z jurajskich wapieni. W wyniku naturalnych procesów w części dawnego wyrobiska wyrósł las.
ZOBACZ: Nawet 5 tys. z mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać
Lustro wody zajmuje powierzchnię około 3 ha i ma głębokość 9,5 m. Akwen jest zasilany podziemnymi źródłami, a turkusowy kolor to efekt kalcytów uwalnianych z wapiennych skał stanowiących podłoże zbiornika.
W 2018 roku miejsce przeszło metamorfozę, kiedy gmina Trzebinia przekształciła je w nowoczesne kąpielisko z podwieszanymi basenami, pomostami z zejściami do wody oraz piaszczystą plażą z drewnianymi leżakami w południowej części.
Na terenie "polskiego Balatonu" działa również park linowy z trasami dostosowanymi do osób w różnym wieku oraz zjazd tyrolski, który poprowadzono nad akwenem, z linami o długości 470 m, umożliwiającymi jednoczesny zjazd dwóch osób.
Idealne miejsce na wypoczynek i relaks
Nad Balatonem można połączyć relaks z aktywnym wypoczynkiem. Istnieje możliwość pływania, nurkowania i wędkowania. Na stromych skałkach swoich sił mogą spróbować wspinacze. Latem polski Balaton służy jako miejskie kąpielisko, wykorzystywane przez Polski Związek Wędkarski – Koło w Trzebini i Klub Płetwonurków.
ZOBACZ: Gdzie na wakacje z dziećmi? Oto pięć polecanych kierunków, które nie zrujnują portfela
Przejrzysta woda zachęca do nurkowania, a na dnie akwenu znajdują się zatopione wraki jachtów, tory kolejowe i wagonik górniczy. Turyści mogą korzystać z licznych miejsc do piknikowania, boisk sportowych i wypożyczalni rowerów wodnych. Wokół jeziora powstały trasy spacerowe, a przy kąpielisku działa punkt gastronomiczny.
Co ciekawe… nie jest to jedyny "Balaton" w naszym kraju! A żeby było jeszcze ciekawiej, ten drugi znajduje się nieopodal opisywanej atrakcji w Trzebini: zaledwie 70 km na zachód w linii prostej, półtorej godziny jazdy samochodem, w Wodzisławiu Śląskim. Co warto o nim wiedzieć?
Balaton w Wodzisławiu Śląskim – (równie) ciekawe miejsce na wypoczynek?
Ośrodek rekreacyjny Balaton w Wodzisławiu Śląskim to popularne miejsce letniego wypoczynku wśród mieszkańców. Kompleks zlokalizowany jest na obrzeżach miasta. Główną atrakcją jest staw o powierzchni około 4 hektarów i długości linii brzegowej wynoszącej niecałe 1400 metrów. W północnej części akwenu znajduje się piaszczysta plaża oraz drewniane molo. W sezonie letnim nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy.
Atrakcje nie tylko dla plażowiczów
Oprócz kąpieliska, na terenie ośrodka znajduje się wiele innych atrakcji. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego – rowerków wodnych i kajaków. Dla dzieci przygotowano niewielki plac zabaw znajdujący się nieopodal jednej ze ścieżek rowerowych. Na terenie wodzisławskiego Balatonu ulokowano również strefę do ćwiczeń oraz sporo ścieżek spacerowych.
ZOBACZ: Pogoda na wakacje 2024. IMGW pokazało prognozy
Sezon na Balatonie rozpoczyna się zazwyczaj w połowie czerwca. W trakcie wakacji organizowane są tu różnorodne imprezy i wydarzenia, takie jak zawody sportowe, festyny czy niewielkie, regionalne eventy. W ostatnich latach ośrodek przeszedł gruntowną modernizację dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Zmiany objęły m.in. budowę nowego mola, przebieralni, pryszniców oraz infrastruktury gastronomicznej. Choć większość odwiedzających chwali efekty przebudowy, niektórzy z sentymentem wspominają nieco starą, nieco "dziką" atmosferę sprzed renowacji.
Czytaj więcej