Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny. Polska przeciw
Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła pakt migracyjny. W głosowaniu brało udział 27 państw, ale tylko trzy były przeciwko: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom znajdującym się pod presją migracyjną.
We wtorek ministrowie finansów państw należących do Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały tylko trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Przepisy mają określać sprawy migracji w UE, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom znajdującym się pod presją migracyjną.
Unia Europejska zatwierdziła pakt migracyjny
Przyjęty pakiet zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych. 9 kwietnia zaakceptował go Parlament Europejski, a wtorkowe głosowanie ministrów na posiedzeniu w Brukseli kończy proces legislacyjny. Większość regulacji zacznie obowiązywać od 2026 r.
Polski parlament krytykuje główny element paktu, jakim jest obowiązkową solidarność przewidującą przyjmowanie migrantów. W przypadku odmowy przez dany kraj, państwo będzie musiało zapłacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.
ZOBACZ: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Donald Tusk komentuje
W dokumencie są także zapisy mówiące o szybszym rozpatrywaniu wniosków o azyl i odsyłaniu osób, którym międzynarodowa ochrona się nie należy. Pakt zawiera także przepisy według, których mają być pobierane odcisku palców od osób, które będą próbowały nielegalnie dostać do Unii Europejskiej.
Minister finansów Andrzej Domański przed wtorkowym głosowaniem powiedział dziennikarzom, że Polska będzie głosować przeciwko paktowi, ponieważ poprzedni rząd PiS "zepsuł w tych negocjacjach wszystko, co było do zepsucia" i ostateczne rozwiązania nie satysfakcjonują obecnego rządu.
Czytaj więcej