Czeka nas ekstremalne lato. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"
- Lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. W czerwcu będą upały do 36 stopni - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Jak dodał, tak wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Klimatolodzy podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych. Dodatkowo susza ma pojawić się w tym roku wcześniej.
Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza – powiedział PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
Rzecznik zauważył, że według prognozy czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, gdzie temperatura przekroczy normę i pojawią się upały. Dodał, że upały będą trwały dłużej niż cztery dni.
ZOBACZ: IMGW pokazał wykresy. Kwiecień jednym z najcieplejszych w historii
- To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - wyjaśnił.
Klimatolodzy zwracają uwagę, że będą się też pojawiały noce tropikalne, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.
- To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się - stwierdził Walijewski.
Dodał, że wraz ze wzrostem temperatury pojawią się burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne.
- Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych - podsumował rzecznik IMGW.
Susza w tym roku pojawi się wcześniej. Ujemne anomalie opadów
Najnowsza prognoza długoterminowa zaprezentowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że maj będzie suchym miesiącem. Ma być zanotowana w tym miesiącu ujemna anomalia sumy opadu. To oznacza, że w tym roku groźba suszy może pojawić się stosunkowo wcześnie.
Modele pogodowe obejmujące okres od czerwca do sierpnia wskazują, że opadów może być mniej niż zwykle o tej porze roku. Ujemne anomalie opadów spodziewane są przede wszystkim na północy, w centrum, a w sierpniu również na zachodzie kraju. Na północy może wystąpić susza hydrologiczna.
Więcej opadów latem może pojawić się na południu Polski, szczególnie w górach. Nie można wykluczyć gwałtownych ulew i burz oraz lokalnych podtopień. Mniej deszczu będzie w czerwcu i lipcu, zaś silniejsze opady mogą wystąpić w sierpniu.