Rekonstrukcja rządu. Premier zaprezentował nowych ministrów
Premier Donald Tusk przyjął rezygnację od czterech ministrów i ogłosił nazwiska ich następców. Zmiany w rządzie to efekt nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Nie ma co się doszukiwać tajemniczych okoliczności. Ministrowie wykonali swoje zadania - podkreślił premier.
Rezygnację złożył minister aktywów państwowych Borys Budka, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.
- Te pierwsze miesiące to był czas rozbijania muru. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania (...) Chciałbym bardzo serdecznie podziękować - powiedział Donald Tusk. Następnie zwrócił się bezpośrednio do każdego z ustępujących ministrów.
ZOBACZ: Podsłuch w sali, gdzie ma obradować rząd? Komentarz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Nowi ministrowie
Hanna Wróblewska obejmie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. To historyk sztuki i wieloletnia dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Ministrem aktywów państwowych zostanie Jakub Jaworowski, ekonomista, podsekretarz stanu w poprzednich rządach Koalicji Obywatelskiej.
Krzysztof Paszyk, dotychczasowy szef klubu parlamentarnego PSL-Trzecia Droga stanie na czele ministerstwa rozwoju i technologii.
Obecny minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak będzie szefem MSWiA. Polityk będzie łączył oba te stanowiska.
Ministrowie zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta podczas uroczystości, która odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w poniedziałek, 13 maja o godz. 10:30. Premier zapewnił jednak, że ministrowie przystąpią do pracy natychmiast.
- Spieszmy się kochać ministrów, tak szybko odchodzą. Będziecie państwo teraz oceniać nowych ministrów. Tych, którzy odchodzą naocenialiście się już bardzo intensywnie - przekazał premier z uśmiechem.
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Dotychczasowi ministrowie startują do PE
Borys Budka to "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim. Marcin Kierwiński powalczy o głosy wyborców w okręgu obejmującym Warszawę i osiem okolicznych powiatów. Bartłomiej Sienkiewicz startuje w eurowyborach z okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Dotychczasowy minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił odejście z rządu zaraz po zatwierdzeniu list wyborczych przez Radę Krajową Platformy Obywatelskiej.
ZOBACZ: Donald Tusk mówił o prezesie PiS i agencie KGB. Jarosław Kaczyński: Bzdurny zarzut
Krzysztof Hetman otwiera listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce. Polityk zasiadał już wcześniej w Parlamencie Europejskim. W 2014 roku wywalczył mandat startując z list PSL w województwie lubelskim. Pięć lat później został wybrany ponownie (był kandydatem z ramienia PSL na listach Koalicji Europejskiej - red.). Mandatu europosła zrzekł się na rzecz miejsca w polskim sejmie po wyborach parlamentarnych w 2023 roku.
Czytaj więcej