Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Kim są nowi ministrowie?

Polska Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Kim są nowi ministrowie?
PAP/Radek Pietruszka
Nowi ministrowie: Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk

Premier Donald Tusk zaprezentował nowych ministrów, którzy zastąpią dotychczasowych szefów czterech resortów. Funkcję Borysa Budki obejmie Jakub Jaworski, Krzysztofa Hetmana zastąpi Krzysztof Paszyk, na miejscu Marcina Kierwińskiego będzie teraz Tomasz Siemoniak, z kolei ministerstwo, którym kierował Bartłomiej Sienkiewicz obejmie Hanna Wróblewska. Kim są nowi ministrowie?

W związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego rząd Donalda Tuska uległ zmianie. Szefowie czterech resortów, którzy kandydują do europarlamentu podali się do dymisji. W piątek premier zaprezentował nazwiska posłów, którzy staną się nowymi ministrami. 

Rekonstrukcja rządu Tuska. Hanna Wróblewska ministrem kultury

Nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Hanna Wróblewska, która na tym stanowisku zastąpi Bartłomieja Sienkiewicza. - Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, wiedzą i rozumieją bardzo dobrze moje motywacje - tłumaczył Donald Tusk przedstawiając zmiany w rządzie.

 

 

 

 

Zaznaczył, że kiedy zaproponował Wróblewskiej to stanowisko, "nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności". - Na szczęście, jeśli chodzi o środowiska polskiej kultury, sztuki, muzealnictwa, nikogo nie będę musiał do nowej pani minister przekonywać. Całe jej życie i dorobek to najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji - podkreślił Tusk.

 

ZOBACZ: Rekonstrukcja rządu. Premier zaprezentował nowych ministrów

 

Wróblewska od lat jest związana z kulturą. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie poszerzała swoją wiedzę na międzynarodowych kursach.

 

W latach 2010-2021 była dyrektorką Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Po tym, jak została zwolniona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości pracowała jako wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych w Muzeum Getta Warszawskiego. Ma także doświadczenie międzynarodowe. W latach 2011-2021 pełniła rolę komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji.

Rekonstrukcja rządu Tuska. Tomasz Siemoniak ministrem spraw wewnętrznych i administracji

Tomasz Siemoniak, który jest koordynatorem ds. specsłużb, zastąpi dotychczasowego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. - Nie muszę nikomu szerzej przedstawiać sylwetki pana Siemoniaka. Był wicepremierem w moim rządzie i rządzie pani premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO - powiedział Tusk.

 

 

 

 

Premier podkreślił, że współpracuje z Siemoniakiem od lat. - Jak się państwo domyślacie, mam bezgraniczne zaufanie do pana ministra Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji - będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie koordynatora ds. służb specjalnych - poinformował premier.

 

ZOBACZ: Donald Tusk mówił o prezesie PiS i agencie KGB. Jarosław Kaczyński: Bzdurny zarzut

 

Tomasz Siemoniak jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1994-1996 był zatrudniony w Telewizji Polskiej m.in. jako dyrektor Programu 1. Później pełnił funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej, a od 2002 r. był również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.  

 

Nowy minister MSWiA był radnym gminy Warszawa-Centrum oraz wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002-2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, a następnie do 2007 r. pełnił urząd wicemarszałka województwa mazowieckiego. W 2007 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie, którym teraz będzie zarządzać, a w 2011 r. objął funkcję ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. W 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz objął urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Jest posłem od 2015 roku.

Rekonstrukcja rządu Tuska. Krzysztof Paszyk ministrem rozwoju i technologii

Polityk PSL Krzysztof Paszyk zostanie nowym ministrem rozwoju i technologii zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Hetmana.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że Paszyk jest obecnie szefem klubu parlamentarnego PSL. - Prawnik, samorządowiec. To jest ten taki wzorcowy - z mojego punktu widzenia - model politycznej drogi - stwierdził premier. - Parlamentarzysta z dużym stażem, człowiek spokojny, wszyscy go bardzo cenią. Ci, którzy go znają (...) wiedzą, że to jest człowiek skała, znaczy można na nim polegać - dodał.

 

 

 

 

Krzysztof Paszyk ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początkowo pracował jako asystent posłów PSL, został później wiceprezesem struktur wojewódzkich, szefem struktur w powiecie obornickim i członkiem rady naczelnej tej partii. Był zastępcą dyrektora w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile oraz radnym powiatu obornickiego, a także przewodniczącym sejmiku wielkopolskiego.

 

ZOBACZ: Podsłuch w sali, gdzie ma obradować rząd? Komentarz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

 

W 2015 zdobył mandat poselski z listy PSL, a w Sejmie VIII kadencji objął funkcję sekretarza tego klubu parlamentarnego. Był członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Należał również do komisji śledczej ds. Amber Gold. W 2023 po raz trzeci został wybrany do Sejmu, kandydując z ramienia koalicji Trzecia Droga. W listopadzie tego samego roku objął funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL-TD. 

Rekonstrukcja rządu Tuska. Jakub Jaworowski ministrem aktywów państwowych 

Nowym ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, który zastąpi na tym stanowisku Borysa Budkę. Jak przypomniał szef rządu, Jaworowski był sekretarzem stanu w rządzie premier Ewy Kopacz. - Ekonomista, finansista, historyk, więc mimo młodego wieku człowiek renesansu, będzie odpowiadał za aktywa państwowe - powiedział Tusk.

 

 

 

 

Jakub Jaworowski ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej, a w ramach Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego studiował finanse na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. Z wykształcenia jest także historykiem Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

Początkowo swoją drogę zawodową wiązał z dziennikarstwem i pracował jako korespondent agencji Reuters w Warszawie. Potem był analitykiem w Departamencie Analiz Strategicznych oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i sekretarzem Rady Gospodarczej przy premierze.

 

Pracował również w Dubaju jako konsultant i ekspert ds. polityki publicznej w Boston Consulting Group. Dobrze posługuje się językami, zna angielski, niemiecki i rosyjski.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie