Ursula von der Leyen: Uważamy, że procedurę wobec Polski z art. 7 można zamknąć

Polska
Ursula von der Leyen: Uważamy, że procedurę wobec Polski z art. 7 można zamknąć
PAP/EPA/WAEL HAMZEH
Ursula von der Leyen

Uważamy, że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 można zamknąć; dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział - przekazała w mediach społecznościowych szefowa Komisji Ursula von der Leyen

Komisja Europejska stwierdziła, że w Polsce można zamknąć procedurę w ramach art. 7. Zgodnie z przepisami wszczyna się ją, gdy w danym państwie stwierdza się "istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2."  
 
Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadała. Podejmie ją dopiero Rada UE na najbliższym posiedzeniu Rady do spraw Ogólnych - 21 maja w Brukseli. Ministrowie do spraw europejskich będą dyskutować o dalszych krokach w ramach art. 7, a kraje członkowskie mogą zdecydować o zakończeniu procedury. 

Ursula von der Leyen z gratulacjami dla Donalda Tuska

O ewentualnym zakończeniu procedury poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W mediach społecznościowych złożyła gratulacje i napisała że "dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski". 
 
"Dziś zaczyna się nowy rozdział dla Polski. Po ponad 6 latach, uważamy, że procedura z artykułu 7 może być zakończona. Gratulacje dla Donalda Tuska i jego rządu za ten ważny przełom. To rezultat ciężkiej pracy i determinacji Polski w zakresie reform" - napisała. 

 

ZOBACZ: Burza po wystąpieniu ministra. Marcin Kierwiński poddał się kolejnemu badaniu

 

Rzecznik KE Christian Wigand przekazał na konferencji prasowej, że "Komisja zamierza wycofać swoją propozycję i zamknąć procedurę z artykułu 7". 


- Wpisuje się to w plan działań zaprezentowany w lutym przez polski rząd. Polska wprowadziła szereg reform prawnych i nieprawnych, aby zająć się kwestią niezależności wymiaru sprawiedliwości. Uznała prymat prawa unijnego i zobowiązała się do wdrożenia wszystkich odpowiednich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - powiedział.

 

ZOBACZ: Łotwa. Samolot między autami. Awaryjne lądowanie na autostradzie

 
Procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, Komisja Europejska rozpoczęła 20 grudnia 2017 roku. Zapis dotyczy "poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii". Chodziło o działania rządu i łamanie zasad praworządności w wymiarze sprawiedliwości. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie