Eta Akwarydy. Niezwykłe zjawisko na niebie. "Czasu będzie niewiele"

Polska
Eta Akwarydy. Niezwykłe zjawisko na niebie. "Czasu będzie niewiele"
NASA
Spadający meteoryt. Zdjęcie ilustracyjne

Najbliższa noc będzie najlepszym momentem do obejrzenia na niebie zjawiskowych meteorów Eta Akwarydów. Są one odłamkami słynnej komety Halleya. Jeden ze specjalistów zajmujących się astronomią wskazał, o której godzinie te "spadające gwiazdy" będą najbardziej widoczne.

O tym, że czas na obserwację najładniejszych meteorów właśnie nadszedł, poinformował w mediach społecznościowych Adam Hurcewicz, autor bloga "O kosmosie i astronautyce". Eta Akwarydy można ujrzeć na niebie od 19 kwietnia do 28 maja, jednak to właśnie dzisiejszej nocy mają być najbardziej widoczne. 

Eta Akwarydy. Najpiękniejsze meteory rozświetlą nocne niebo

Ekspert wskazał, że radiant - czyli punkt, od którego będą spadać meteory, rozpocznie się o 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak dodał, oznacza to, że czasu na ich podziwianie będzie niewiele. Niebo nie będzie idealnie czarne, a z każdą godziną będzie się rozwidniać. W dodatku prędkość z jaką spadają jest spora, bo 66 km/s. 

 

ZOBACZ: Zorza polarna nad Polską. Spektakularne widoki na niebie. Znamy datę

 

Pasjonat astronomii przekonuje jednak, że warto na nie czekać. "Meteory wyglądają obłędnie. Nisko położony radiant sprawia, że meteory lecą z okolic horyzontu w górę zostawiając bardzo długie ślady! Czasem taki Eta Akwaryd może przelecieć przez pół nieba a nawet i więcej aż po zenit. Gwarantuję wam, że widok Eta Akwarydów zrobi na was duże wrażenie" - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Ciekawe zjawiska na niebie. Można będzie zaobserwować przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy

 

Spadające gwiazdy, czyli meteory, kojarzone są z okresem letnim. Jednak roje meteorów, jak i sporadyczne zjawiska tego rodzaju, zdarzają się przez cały rok. Niektóre ich roje pokazują się nad Polską już wiosną. 

Wiosenne meteory. Warto wypatrywać Lirydów i Puppidów

W kwietniu aktywne są m.in. meteory z roju Lirydów. Okres ich aktywności rozpocznie się 14 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia. Maksimum można spodziewać się 22 kwietnia o godzinie 8.00 polskiego czasu.

 

Lirydy są jednym z najstarszych znanych ludzkości rojów meteorów. Wspominane są już w starożytnych źródłach chińskich. Obecnie naukowcy wiedzą już, że ciałem macierzystym Lirydów jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), która ma okres 415 lat.

 

ZOBACZ: Australia. Niecodzienne zjawisko na niebie. Ekspert: To meteor

 

Drugim kwietniowym rojem meteorów, który widocznym gołym okiem są pi Puppidy, aktywne od 15 do 28 kwietnia, z maksimum 23 kwietnia i zmienną liczbą meteorów (do 40). 

 

Meteory z tego roju związane są z kometą 26P/Grigg-Skjellerup. Są one dużo wolniejsze od Lirydów, mają prędkość 18 km/s. Po raz pierwszy pi Puppidy zaobserwowano w 1972 r.

Agata Sucharska / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie