Pięć objawów, świadczących o tym, że twój kot zaczyna się starzeć

Porady
Pięć objawów, świadczących o tym, że twój kot zaczyna się starzeć
pixabay.com
Jak rozpoznać, że kot jest stary? Pięć wskazówek

Koty to zwierzęta, które mogą żyć naprawdę długo. Rekordzistka, Creme Puff z Teksasu, żyła aż 38 lat. Są to też zwierzęta bardzo wytrzymałe. Mogą bardzo dobrze maskować ból, więc ich opiekunowie powinni uważnie śledzić ich zachowanie. Każda zmiana może świadczyć o odczuwanym dyskomforcie, ale najczęściej jest to efekt starzenia się kota. Oto 5 oznak, że twój kot jest już seniorem.

Psujące się zęby u kotów

Kotom, tak jak innym zwierzętom, wraz z wiekiem zaczynają psuć się zęby. Jest to naturalny proces, ale warto zadbać o uzębienie pupila, aby mógł je mieć w jak najlepszej kondycji przez wiele lat.

 

ZOBACZ: USA. Zgubili kota. Odnalazł się tysiąc kilometrów dalej

 

Z tego względu warto przynajmniej raz w roku udać się do weterynarza, który sprawdzi stan zębów u kota. Koci seniorzy powinni nawet udawać się na przegląd raz na sześć miesięcy.

Mniejszy apetyt i spadek wagi

Jednym z najbardziej widocznych objawów starzenia się kota jest jego zmniejszony apetyt i wiążąca się z tym utrata wagi. W większości przypadków jest ona oznaką choroby, na przykład nadczynności tarczycy lub cukrzycy. Koci senior może także chudnąć przy dobrej kondycji fizycznej i w zdrowiu. Zawsze jednak warto na wszelki wypadek zgłosić się z kotem do weterynarza.

Kot jest mniej aktywny

Koty uwielbiają długo spać, ale nie stronią też od zabawy i aktywności ruchowej. Z wiekiem jednak tracą swój wigor, a ich mięśnie stają się coraz słabsze. Z tego też względu trudniej jest im biegać, czy wskakiwać na meble.

 

ZOBACZ: USA. Pies zaginął bez śladu. Znalazł się tysiące kilometrów od domu

 

Oczywiście, jest to normalna sytuacja, ale niekiedy może to być również oznaką toczącej się choroby. Weterynarz szybko wykluczy poważniejsze schorzenia - nie warto więc zwlekać z wizytą.

Pupil pije więcej 

Starsze koty bardzo często mają większe pragnienie. Piją znacznie częściej i więcej. Jeśli nie jest to wynikiem zmiany w diecie, to może to być efekt choroby, która dotknęła nerki. W podobny sposób manifestuje się też cukrzyca. Większe pragnienie kociego pupila warto skonsultować z weterynarzem.

Dłuższy sen kota

Starsze koty potrzebują więcej odpoczynku i spokoju. Dorosły pupil potrafi przesypiać 15 godzin dziennie, a koci senior nawet 20 godzin w ciągu dnia. Jeśli jest zdrowy, to należy dać mu spokojnie wypoczywać.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie