Krajowy Plan Odbudowy. Jest decyzja Rady Ministrów
"Rada Ministrów przyjęła rewizję Krajowego Planu Odbudowy" - przekazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak zaznaczyła, że wcześniej mieliśmy zablokowane KPO z opóźnionymi reformami i nierealistycznymi inwestycjami. "Dzięki przyjętym zmianom zainwestujemy więcej" - dodała.
"Rewizja Krajowego Planu Odbudowy przyjęta przez Radę Ministrów" - przekazała w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"Kilka miesięcy temu mieliśmy zablokowane KPO z opóźnionymi reformami i nierealistycznymi inwestycjami" - przypomniała polityk.
Krajowy Plan Odbudowy. Jest decyzja Rady Ministrów
Pełczyńska-Nałęcz dodała, że dzięki przyjętym zmianom zainwestujemy więcej: 600 mln zł w szpitale powiatowe, 2,5 mld w polskich rolników 600 mln w ocieplenie budynków wielorodzinnych.
"Dziękuję wszystkim ministrom za dobra i konstruktywną współpracę dla Polaków" - napisała minister.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Nie będzie podatku od samochodów spalinowych
Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że pieniądze są już na polskich kontach i są inwestowane. Dodała, że wpłynęła pierwsza, największa wpłata z KPO w wysokości 27 miliardów. Minister przekazała, na co przeznaczone zostaną pieniądze m.in. wspomniała o projekcie "dopłat" do aut elektrycznych.
- Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inna logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty a nie kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne - wyjaśniła.
- Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki - wyjaśniła. Doprecyzowała, że jeżeli ktoś jest mniej zamożny będzie mógł liczyć na "trochę więcej", jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać "jeszcze trochę więcej".
ZOBACZ: Szymon Hołownia zapowiada zmiany w KPO. "Nie będzie podatku od aut spalinowych"
- Nad tym jak dokładnie będzie wyglądał program dopłat już pracuje Ministerstwo Klimatu (i Środowiska - red.) i na pewno jeszcze w tym roku cały ten program ruszy - zapewniła.
Wspomniała także, że pieniądze z KPO zostaną zainwestowane w lepszy sprzęt dla nauczycieli. Ze środków zostaną zakupione m.in. laptopy, również dla nauczycieli najmłodszych klas szkoły podstawowej.
Andrzej Domański: Polska gospodarka będzie należała do najszybciej rosnących gospodarek UE
- Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 – powiedział z kolei minister finansów Andrzej Domański.
Zaznaczył, że fundusze unijne mogą sprawić, że polska gospodarka może należeć do najszybciej rosnących gospodarek w Unii Europejskiej. - Zakładamy, że polska gospodarka w tym roku rozwijać się będzie w tempie 3,1 proc., a w 2025 r. ten wzrost jeszcze przyspieszy, do 3,7 proc., tym samym polska gospodarka będzie należała do najszybciej rosnących gospodarek UE – dodał.
Przekazał, że w wieloletnim planie znalazły się "założenia dwóch bardzo ważnych z punktu widzenia transparentności i stabilności finansów nowych regulacji". - Pierwsza dotyczy powołania Rady Fiskalnej, która ma opiniować i monitorować realizację budżetu oraz opiniować prognozy makroekonomiczne. Polska jest ostatnim krajem w UE, który nie powołał takiej rady. W jej skład wejdą specjaliści z zakresu finansów publicznych, makroekonomii, zarzadzania budżetem - objaśnił.
Dodał, że chciałby, aby członków Rady Fiskalnej wskazywała Rada Dialogu Społecznego, która będzie miała własne "biuro i zaplecze analityczne".
Andrzej Domański: Realna dynamika wynagrodzeń wyniesie 6,4 proc.
Wskazał także, że według oczekiwań realna dynamika wynagrodzeń w 2024 roku wyniesie 6,4 proc., a bezrobocie w roku 2024 i 2025 utrzyma się na niskim poziomie 5 proc.
- O tyle faktycznie wyższe będą wynagrodzenia Polaków. Przypomnę, że w zeszłym roku realne wynagrodzenia Polaków, czyli te skorygowane o inflację praktycznie nie rosły - podkreślił.
ZOBACZ: "Mamy to!" Donald Tusk o odblokowaniu środków z KPO dla Polski
Przekazał, że rząd stawia na transparentność i chce, aby "finanse publiczne znajdowały się w stabilnej i dobrej kondycji".
Minister podał również, że rząd przyjął zmianę w ustawie o Krajowym Systemie e-Faktur - Planujemy, iż obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r. - wskazał.
- Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę, KSeF był absolutnie nieprzygotowany, aby być wdrożony od 1 lipca 2024 r. Z przeprowadzonego audytu w Ministerstwie Finansów wynika, że popełniono liczne błędy i zaniechania na etapie projektowania i prac nad systemem. W związku z tym niezbędne jest de facto rozpoczęcie prac na nowo i stworzenie nowej architektury systemu e-faktur - stwierdził Domański.
Kosiniak-Kamysz: Zmieniliśmy pozycję Polski w UE
- Dla naszego rządu sprawa bycia w Unii Europejskiej, zagospodarowania funduszy europejskich, dobrego wykorzystania nie tylko 20 lat za nami, ale także przyszłości Polski i zaabsorbowania środków europejskich jest sprawą fundamentalną - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
ZOBACZ: KPO dla Polski. Politycy komentują decyzję Ursuli von der Leyen. W sieci wrze
- Zmieniliśmy pozycję Polski w UE. Doprowadziliśmy do tego, że Polska powróciła do głównego stołu w UE. Jesteśmy państwem, które decyduje o losach i przyszłości Europy i ma wpływ na to w bardzo wysokim stopniu - dodał.
- To się zmieniło w porównaniu do tego, co oferowali nasi poprzednicy. Oni mówili dużo, krzyczeli głośno, machali szabelką, ale nie osiągnęli żadnych efektów - zaznaczył, dodając, że obecnie rząd "naprawia ich błędy". Według niego to "zmiana rządu, przywrócenie praworządności, postawienie na fachowość zdecydowało, że do Polski przybyły pierwsze środki z KPO".
Czytaj więcej