Weekend majowy w polskich górach. Służby ostrzegają przed drapieżnikami

Polska
Weekend majowy w polskich górach. Służby ostrzegają przed drapieżnikami
pixrl
Zdj. ilustracyjne/ Niedźwiedzie można spotkać nie tylko na szlaku

Miejscowości na południu Polski przygotowują się do rozpoczynającego się weekendu majowego. W związku z większą liczbą turystów w górach służby ostrzegają o możliwych spotkaniach z niedźwiedziami. Zwierzę to może być bardzo niebezpieczne - przypomina Tatrzański Park Narodowy. W ostatnich dniach do sieci trafiły nagrania z spacerującymi wśród zabudowań niedźwiedziami.

"Niedźwiedź budzi powszechną sympatię, zdrobniała nazwa 'miś' brzmi ciepło i przypomina pluszową zabawkę, ale zwierzę to może być niebezpieczne" - przypomina w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy (TPN).

 

Przekazano, że "pomimo krępej, niezgrabnej budowy ciała niedźwiedź potrafi szybko biegać, skakać, pływać i wspinać się na drzewa i skały".

 

"W galopie na krótkich dystansach osiąga prędkość ponad 50 km/godz" - dodano.

 

TPN zauważył, że niedźwiedź ma znakomity węch i słuch, a nieco słabszy wzrok. "Rejestrowane przez niego otoczenie dosyć wyraźnie różni się od obrazu człowieka" - podkreślono.

 

Liczebność niedźwiedzi w Tatrach obecnie przekracza 100 osobników.

Podkarpackie. Niedźwiedź chodził między domami w jednej z miejscowości

Zwierzęta te nieustannie przypominają o sobie. W miejscowości Bykowce (woj. podkarpackie) w zeszłą środę zauważono jednego niedźwiedzia. Informacje i krótki film, na którym widać zwierzę spacerujące między domami udostępniła na Facebooku gmina Sanok.


Na stronie urzędu opublikowano też zdjęcia przewróconych pojemników na śmieci - na jednym z nich niedźwiedź zostawił ślad łapy.

 

ZOBACZ: Słowacja. Niedźwiedź gnał przez miasto. Poszkodowani mieszkańcy


Gmina wydała komunikat, w którym apeluje do mieszkańców o ostrożność. Urzędnicy zalecają też, żeby nie zostawiać jedzenia i odpadów spożywczych na zewnątrz, a wszystkie śmieci trzymać w zamkniętych pojemnikach lub w miejscach, które nie są łatwo dostępne dla dzikich zwierząt.


Urzędnicy poinformowali również, co robić w razie spotkania z drapieżnikiem. Przede wszystkim należy zachować spokój, nie zbliżać się do niego, nie karmić i powoli się wycofać. Gdy niedźwiedź zachowuje się w sposób, który może zagrażać ludziom lub zwierzętom, należy zgłosić ten fakt do odpowiednich władz.

Niedźwiedzie na południu Polski. W Bieszczadach jest ich około 150

Władze gminy Zagórz zanotowały już w tym roku ponad 70 incydentów z udziałem dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi. Samorząd uzyskał zgodę  na schwytanie i przemieszczenie niedźwiedzia na innych obszar.

 

Według danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie w samych Bieszczadach żyje ok. 150 niedźwiedzi.

Michał Blus / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie