Wybory parlamentarne 2024. Lewica odsłoniła karty. Znamy "jedynki"

Polska Polsatnews.pl
Wybory parlamentarne 2024. Lewica odsłoniła karty. Znamy "jedynki"
Polsat News
Lewica zaprezentowała nazwiska liderów list

Lewica ogłosiła nazwiska polityków, którzy będą kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród liderów list znaleźli się m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. Zaprezentowano również hasło wyborcze.

W sobotę odbyła się konwencja Lewicy. "Europa dla Ciebie" to hasło wyborcze partii w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Lewica ogłosiła również liderów list wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Lewica podała nazwiska liderów list

Wśród liderów znaleźli się m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Bożena Przyłuska, Krzysztof Śmiszek czy Anna Maria Żukowska.

 

Okręg nr 1 - woj. pomorskie: Katarzyna Ueberhan
Okręg nr 2 - woj. kujawsko-pomorskie: Piotr Kowal
Okręg nr 3 - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie: Bożena Przyłuska
Okręg nr 4 - Warszawa i osiem podwarszawskich powiatów: Robert Biedroń
Okręg nr 5 - woj. mazowieckie bez Warszawy i ośmiu powiatów podwarszawskich: Anna Maria Żukowska
Okręg nr 6 - woj. łódzkie: Marek Belka
Okręg nr 7 - woj. wielkopolskie: Joanna Scheuring-Wielgus
Okręg nr 8 - woj. lubelskie: Agata Fisz
Okręg nr 9 - woj. podkarpackie: Wiktoria Barańska
Okręg nr 10 - woj. małopolskie i świętokrzyskie: Andrzej Szejna
Okręg nr 11 - woj. śląskie: Maciej Konieczny
Okręg nr 12 - woj. dolnośląskie i opolskie: Krzysztof Śmiszek
Okręg nr 13 - woj. zachodniopomorskie i lubuskie: Włodzimierz Cimoszewicz

 

- UE to bezpieczeństwo, to wspólnota i wolność. Jeśli Polska jest w Unii, to wspólnota jest silna i zjednoczona, a to dla nas dobrze. Jak jesteśmy w tej rodzinie to nie musimy się bać i drżeć o życie naszych bliskich, dlatego kluczowe, żeby 9 czerwca głosować na Lewicę, bo to my wprowadziliśmy Polskę do Unii - mówiła Scheuring-Wielgus.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Robert Biedroń o "celu Lewicy" 

- Twarz biedy w Polsce nie powinna mieć twarzy starszej kobiety. Chcemy, żeby nasze matki, babki, córki i koleżanki nareszcie były traktowane sprawiedliwie. Po to idzie Lewica do wyborów, żeby żadna kobieta nie była traktowana gorzej niż inna Europejka, żebyśmy w końcu mieli te standardy - mówił z kolei Biedroń. - To jest cel Lewicy, żeby ludziom żyło się dobrze - dodał. 

 

Do tej pory było wiadomo, że jedną z "jedynek" będzie na pewno Marek Belka, który wystartuje z okręgu nr 6. Informację przekazał lider ugrupowania w województwie łódzkim - Tomasz Trela, a w sobotę Lewica to potwierdziła na konwencji. Ogłoszono, że w województwie zachodniopomorskim i lubuskim "jedynką" będzie Włodzimierz Cimoszewicz, w województwie małopolskim i świętokrzyskim pierwszy na liście będzie Andrzej Szejna. Pierwsze miejsca zajęli także Wiktoria Barańska, Piotr Kowal czy Katarzyna Ueberhan. 

 

- Lewica chce silnej sprawnej i demokratycznej Europy - mówił Maciej Konieczny. - Europa potrzebuje renesansu energetyki jądrowej, ogromnych publicznych inwestycji w nowe elektrownie atomowe i Polska powinna być tu liderem - dodał. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach Lewica nie startowała wspólnie

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano między 6 a 9 czerwca na terenie całej Wspólnoty. Polacy od urn wybiorą się w niedzielę 9 czerwca, a cały kraj będzie podzielony na 13 okręgów wyborczych.

 

We wrześniu 2023 r. europosłowie i europosłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15, czyli do 720, na najbliższą kadencję (2024-2029). Na tych zmianach zyskała m.in. Polska, której delegacja zwiększy się o jednego deputowanego do 53. W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 26 czerwca 2019 roku Polska także zyskała o jednego przedstawiciela więcej - zamiast 51 mieliśmy 52 europarlamentarzystów. Wówczas było to związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. 

 

Wtedy frekwencja wyniosła 45,68 proc, a najwięcej głosów zdobyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas część polityków Lewicy startowała z list koalicji, a niektórzy jako ugrupowanie Wiosna. PiS uzyskało 45,38 proc. głosów (27 mandatów), Koalicja Europejska - 38,47 proc. (22 mandaty), a Wiosna - 6,06 proc. (3 mandaty).

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie