Wybory parlamentarne 2024. Lewica odsłoniła karty. Znamy "jedynki"

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Wybory parlamentarne 2024. Lewica odsłoniła karty. Znamy "jedynki"
Polsat News
Lewica zaprezentowała nazwiska liderów list

Lewica ogłosiła nazwiska polityków, którzy będą kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród liderów list znaleźli się m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. Zaprezentowano również hasło wyborcze.

W sobotę odbyła się konwencja Lewicy. "Europa dla Ciebie" to hasło wyborcze partii w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Lewica ogłosiła również liderów list wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Lewica podała nazwiska liderów list

Wśród liderów znaleźli się m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Bożena Przyłuska, Krzysztof Śmiszek czy Anna Maria Żukowska.

 

Okręg nr 1 - woj. pomorskie: Katarzyna Ueberhan
Okręg nr 2 - woj. kujawsko-pomorskie: Piotr Kowal
Okręg nr 3 - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie: Bożena Przyłuska
Okręg nr 4 - Warszawa i osiem podwarszawskich powiatów: Robert Biedroń
Okręg nr 5 - woj. mazowieckie bez Warszawy i ośmiu powiatów podwarszawskich: Anna Maria Żukowska
Okręg nr 6 - woj. łódzkie: Marek Belka
Okręg nr 7 - woj. wielkopolskie: Joanna Scheuring-Wielgus
Okręg nr 8 - woj. lubelskie: Agata Fisz
Okręg nr 9 - woj. podkarpackie: Wiktoria Barańska
Okręg nr 10 - woj. małopolskie i świętokrzyskie: Andrzej Szejna
Okręg nr 11 - woj. śląskie: Maciej Konieczny
Okręg nr 12 - woj. dolnośląskie i opolskie: Krzysztof Śmiszek
Okręg nr 13 - woj. zachodniopomorskie i lubuskie: Włodzimierz Cimoszewicz

 

- UE to bezpieczeństwo, to wspólnota i wolność. Jeśli Polska jest w Unii, to wspólnota jest silna i zjednoczona, a to dla nas dobrze. Jak jesteśmy w tej rodzinie to nie musimy się bać i drżeć o życie naszych bliskich, dlatego kluczowe, żeby 9 czerwca głosować na Lewicę, bo to my wprowadziliśmy Polskę do Unii - mówiła Scheuring-Wielgus.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Robert Biedroń o "celu Lewicy" 

- Twarz biedy w Polsce nie powinna mieć twarzy starszej kobiety. Chcemy, żeby nasze matki, babki, córki i koleżanki nareszcie były traktowane sprawiedliwie. Po to idzie Lewica do wyborów, żeby żadna kobieta nie była traktowana gorzej niż inna Europejka, żebyśmy w końcu mieli te standardy - mówił z kolei Biedroń. - To jest cel Lewicy, żeby ludziom żyło się dobrze - dodał. 

 

Do tej pory było wiadomo, że jedną z "jedynek" będzie na pewno Marek Belka, który wystartuje z okręgu nr 6. Informację przekazał lider ugrupowania w województwie łódzkim - Tomasz Trela, a w sobotę Lewica to potwierdziła na konwencji. Ogłoszono, że w województwie zachodniopomorskim i lubuskim "jedynką" będzie Włodzimierz Cimoszewicz, w województwie małopolskim i świętokrzyskim pierwszy na liście będzie Andrzej Szejna. Pierwsze miejsca zajęli także Wiktoria Barańska, Piotr Kowal czy Katarzyna Ueberhan. 

 

- Lewica chce silnej sprawnej i demokratycznej Europy - mówił Maciej Konieczny. - Europa potrzebuje renesansu energetyki jądrowej, ogromnych publicznych inwestycji w nowe elektrownie atomowe i Polska powinna być tu liderem - dodał. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach Lewica nie startowała wspólnie

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano między 6 a 9 czerwca na terenie całej Wspólnoty. Polacy od urn wybiorą się w niedzielę 9 czerwca, a cały kraj będzie podzielony na 13 okręgów wyborczych.

 

We wrześniu 2023 r. europosłowie i europosłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15, czyli do 720, na najbliższą kadencję (2024-2029). Na tych zmianach zyskała m.in. Polska, której delegacja zwiększy się o jednego deputowanego do 53. W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 26 czerwca 2019 roku Polska także zyskała o jednego przedstawiciela więcej - zamiast 51 mieliśmy 52 europarlamentarzystów. Wówczas było to związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. 

 

Wtedy frekwencja wyniosła 45,68 proc, a najwięcej głosów zdobyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas część polityków Lewicy startowała z list koalicji, a niektórzy jako ugrupowanie Wiosna. PiS uzyskało 45,38 proc. głosów (27 mandatów), Koalicja Europejska - 38,47 proc. (22 mandaty), a Wiosna - 6,06 proc. (3 mandaty).

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie