Niepokojący raport. Młodzież nie radzi sobie z piłką i skakanką

Polska
Niepokojący raport. Młodzież nie radzi sobie z piłką i skakanką
Pixabay/Alexander Fox | PlaNet Fox/ zdj. ilustracyjne
Kondycja dzieci i młodzieży nie jest najlepsza

94 proc. uczniów posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowych, a tylko 11 proc. potrafi skakać na skakance - wynika z nowego badania. Dzieci, które potrafią wykonywać podstawowe ćwiczenia, jest bardzo mało.

W 2023 roku w ramach programu "WF z AWF: Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości" wśród dzieci i młodzieży przeprowadzono badanie fundamentalnych umiejętności ruchowych w sporcie (FUS). 

 

Potwierdził on pogorszenie kondycji fizycznej, głównie poziomu wydolności krążeniowo-oddechowej młodych.

 

"U zdecydowanej większości, bo aż u 94 proc. uczniów szkół tradycyjnych i 75 proc. uczniów szkół i klas sportowych, poziom kompetencji ruchowej był niewystarczający, co z jednej strony oznacza, iż nie osiągają oni założonych w podstawie programowej efektów uczenia się, a z drugiej strony - co istotniejsze - poziom ich kompetencji ruchowej stanowi czynnik ryzyka nieaktywnego, jednocześnie niezdrowego stylu życia" - czytamy w raporcie.

Kondycja dzieci i młodzieży. Niepokojący raport

- Tylko 11 proc. dzieci potrafi skakać na skakance, 74 proc. nie potrafi kozłować piłki, a 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie potrafi piłki prawidłowo rzucić i chwycić - powiedział Interii Michał Banaś z AWF w Białej Podlaskiej, jeden z twórców badania.


Od lat dziewięćdziesiątych poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży regularnie spada. - Efekt pandemii dodatkowo wzmocnił ten trend. Nasze dzieci w okresie ostatnich 10 lat stały się cięższe średnio od dwóch do czterech kilogramów. Dodatkowo u 20-25 proc. chłopców i 15-17 proc. dziewcząt zdiagnozowano występowanie otyłości brzusznej. Niezwykle dla nas alarmującą sytuacją jest istotny spadek wydolności krążeniowo-oddechowej - powiedział z kolei rektor warszawskiej AWF prof. Bartosz Molik.

 

ZOBACZ: Szokująca skala cyberprzemocy wśród dzieci. W Polsce bardzo źle


Badania przeprowadzono w 17 polskich szkołach. Wzięło w nim udział 2058 uczniów i uczennic ze szkół zarówno w dużych aglomeracji miejskich, jak i mniejszych miastach oraz wsiach. 


W raporcie podsumowano wyniki ukazujące liczbę uczniów, którzy uzyskali zero punktów w ocenie danej umiejętności ruchowej. Oznacza to, iż uczeń nie potrafił wykonać żadnego z pięciu kluczowych komponentów dla danego zadania ruchowego.


W przypadku biegu przez płotki takich uczniów było 20,7 proc., skoków przez skakankę - 36,1 proc., przewrotu w przód - 14 proc. 


Jak wynika z raportu, w 2023 r. problem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży dotyczył ponad 16,5 proc. dziewcząt i 18 proc. chłopców. W ubiegłych latach odsetek ten wynosił odpowiednio 19,5 proc. i 21,0 proc. dla badań z roku 2021 oraz 18,0 proc. i 19,5 proc. dla roku 2022.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie