Wybory samorządowe 2024. PKW podała pierwsze dane o frekwencji

Polska
Wybory samorządowe 2024. PKW podała pierwsze dane o frekwencji
PAP/Darek Delmanowicz/PKW
Frekwencja na godz. 12

- Frekwencja w wyborach samorządowych na godz. 12 wyniosła 16,52 proc. - przekazał sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7. i potrwa do godz. 21.

- Liczba osób uprawionych do udziału w wyborach, to jest liczba ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane wyniosła 28 895 220 osób - mówił przewodniczący PKW na komisji prasowej o godz. 13:30. - Do godz. 12 wydano karty do głosowania 4 773 413 osobom uprawnionym, co stanowi 16,52 proc. w stosunku do liczby osób uprawionych do udziału w tych wyborach - oświadczył Marciniak.

 

Jak dodał sędzia, w stosunku do danych z godz. 12 z roku 2018, frekwencja poprawiła się o jeden punkt procentowy - wtedy było to 15,62 proc. uprawnionych do głosowania. 

Frekwencja w wyborach samorządowych. Podział na województwa

Frekwencji na godz. 12 w poszczególnych województwach:

  • woj. dolnośląskie - 15,04 proc.
  • woj. kujawsko-pomorskie - 16,58 proc.
  • woj. lubelskie - 17,73 proc.
  • woj. lubuskie - 15,61 proc.
  • woj. łódzkie - 17,15 proc.
  • woj. małopolskie - 17,62 proc.
  • woj. mazowieckie - 17,23 proc.
  • woj. opolskie - 14,23 proc.
  • woj. podkarpackie - 17,31 proc
  • woj. podlaskie - 19,13 proc.
  • woj. pomorskie - 15, 55 proc.
  • woj. śląskie - 15, 34 proc.
  • woj. świętokrzyskie - 17,09 proc.
  • woj. warmińsko-mazurskie - 17,78 proc.
  • woj. wielkopolskie - 17,45 proc
  • woj. zachodniopomorskie - 15,93 proc. 

- Najwyższa frekwencja była w woj. podlaskim, na drugim miejscu woj. warmińsko-mazurskie, a trzecie lubelskie. Najniższą z kolei frekwencję odnotowaliśmy w woj. opolskim, drugie miejsce od końca woj. dolnośląskie i trzecie od końca - woj. śląskie - podsumował przewodniczący PKW. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Nietypowy lokal wyborczy w Czerwonaku

 

Następnie sędzia Marciniak przeszedł do danych frekwencji w miastach wojewódzkich. Najwyższa frekwencja do południa była w Olsztynie - zagłosowało tam już 17,52 wszystkich uprawionych do oddania głosu. Najniższą frekwencja była w Gdańsku - tam do godz. 12 zagłosowało 11,96 proc. osób uprawionych. 

 

Najmniej wyborców wzięło na razie udział w głosowaniu w gminie Ciasna, pow. lubliniecki w woj. śląskim - jedynie 9,27 proc. w stosunku do liczby uprawionych. Najwięcej chętnych do głosowania było natomiast w Krynicy Morskiej (pow. nowodworski, woj. pomorskie) - tam zagłosowało już 34,09 proc. uprawionych. 

Wybory samorządowe 2024. Wzrosła liczba incydentów

Wybory przebiegają w spokojnej atmosferze. Od poprzedniej konferencji o godz. 10 liczba zdarzeń z podejrzeniem popełnienia przestępstwa czy wykroczenia wzrosła o 40 - w tym dwa podejrzenia popełnienia przestępstwa - przekazał przewodniczący Marciniak. 

 

Podał przykład z woj. lubelskiego. - Wyborca po otrzymaniu czterech kart wyborczych wyniósł je poza lokal wyborczy. Karty do głosowania zostały zabezpieczone w miejscu zamieszkania sprawczyni. Przyczyna? Stan nietrzeźwości - 1,11 miligrama na litr krwi. - doprecyzował przewodniczący.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Pierwsze incydenty w lokalach wyborczych

 

- W Radomiu, woj. mazowieckie, wyborca podarł otrzymaną kartę do głosowania, zostawił w lokalu, a następnie opuścił miejsce, zdarzenie zgłosiła przewodnicząca komisji wyborczej, podarta karta została zabezpieczona. Podjęto czynności zgodnie z art. 248 punkt trzeci kodeksu karnego.

 

W Katowicach natomiast zgłoszono, że dwóch wyborców wymieniło się kartami do głosowania. 

Wybory samorządowe 2024

Do głosowania uprawnionych jest prawie 29 mln, które mogą oddać głos w przydzielonym obwodzie głosowania, których jest niemal 31,5 tys. w całej Polsce. 

 

Na niedzielę zaplanowano w sumie cztery konferencje prasowe Państwowej Komisji Wyborczej: o godz. 10, 13:30, 18:30 oraz 22, podczas których PKW informuje o frekwencji i ewentualnych incydentach zakłócających głosowaniu lub ciszę wyborczą. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej

 

W czasie pierwszej konferencji przewodniczący Sylwester Marciniak wspomniał o incydentach łamania zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej i spożywania alkoholu przez członków komisji. 

 

Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje telewizyjne Polsat, TVP oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Wieczór wyborczy na antenach Polsatu, oglądaj 7 kwietnia

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie