Wybory samorządowe 2024. Nietypowy lokal wyborczy w Czerwonaku
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" w wielkopolskim Czerwonaku wiedzą, jak zachęcić do głosowania. Cały lokal wyborczy zmienił się w papierowe dzieło sztuki. Wyborcy mogą tam podziwiać m.in. ptaki z origami, papierem pokryły się też rower i krzesła. To już tradycja - w poprzednich latach głosujący byli zapraszani, np. do akwarium czy indiańskiej wioski.
Ośrodek w Czerwonaku (pow. poznański) specjalizuje się w przygotowaniu nietypowych scenerii dla głosujących. Tym razem ściany umieszczonego tam lokalu wyborczego wyklejono kartkami z książek.
Pomieszczenie ozdobione jest dużymi, papierowymi ptakami, a pod sufitem zawieszono rower. Nad papierowym parasolem unosi się krzesło, z "latającej" książki wysypują się wielkie, oczywiście papierowe litery.
Literacki lokal wyborczy. "Tworzymy świat poza polityką"
Autorka koncepcji jest Joanna Synowiec z GOK "Sokół". Jak zdradziła w rozmowie z mediami, tegoroczna scenografia powstała z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
- Z biblioteki otrzymaliśmy dużo książek, które miały trafić do utylizacji. Kartkami okleiliśmy znaczącą część elementów znajdujących się w lokalu. Wchodzący mają wrażenie monochromatyczności wnętrza - to wszystko ma kolor starej książki, szarego papieru. Z papieru mamy też żyrandole. Ptaki origami płyną wraz z opowieścią książki - wyjaśniała Synowiec.
Jak dodała, scenografia nigdy nie nawiązuje do samych wyborów. - Tworzymy świat, który jest poza polityką. Staramy się, by był on piękny, opowiadający pewne historie - mówiła pracowniczka GOK w Czerwonaku. - Przychodzą do nas nawet osoby, które tutaj nie głosują. Są ciekawe, co nowego wymyśliliśmy tym razem - mówiła Synowiec, nawiązując do wyborczej tradycji tego lokalu wyborczego.
Głosowanie w akwarium i w lesie? W Czerwonaku wszystko jest możliwe
W poprzednich latach głosowanie w ośrodku kultury odbywało się np. w teatralnej garderobie czy w zakładzie krawieckim.
Przy okazji poprzednich wyborów w lokalu w Czerwonaku zaaranżowano np. wnętrze przypominające plac budowy: stół prezydialny wspierały cegły, a drabiny służyły za kabiny do głosowania.
Wcześniej wyborcy mieli okazję głosować m.in. w akwarium, na boisku piłkarskim, w lesie, w warsztacie samochodowym, w indiańskiej wiosce i na dworcu kolejowym.
Czytaj więcej