Zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widziane nad Oceanem Spokojnym, Ameryką i Europą

Świat
Zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widziane nad Oceanem Spokojnym, Ameryką i Europą
AP/Esteban Felix
Do całkowitego zaćmienia Słońca dojdzie w poniedziałek

Zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować w poniedziałek nad Oceanem Spokojnym, Ameryką Północną i Europą. Faza całkowitego zaćmienia potrwa prawie pięć minut. Ostatnie momenty tego niezwykłego zjawiska będą mogli podziwiać mieszkańcy Islandii, Irlandii i Hiszpanii. W Polsce całkowite zaćmienie słońca można będzie zobaczyć dopiero w 2135 r.

Całkowite zaćmienie Słońca zacznie się nad Oceanem Spokojnym w okolicach wysp Kiribati w poniedziałek przed południem. Kilka minut po godzinie 12 lokalnego czasu (w Polsce będzie po godz. 20) będzie można obserwować je z terytorium Meksyku.

 

Po godzinie 13:30 czasu lokalnego zaćmienie będzie można obserwować nad Teksasem, a potem w kolejnych stanach USA, m.in. Oklahomie, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianie, Ohio, Pensylwanii, stanie Nowy Jork, Vermont i Maine. Następnie będzie widoczne wzdłuż granicy z Kanadą.

Gdzie będzie widoczne zaćmienie słońca?

Zaćmienie zakończy się po godzinie 21:30 czasu polskiego nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. To znaczy, że jego końcową, częściową formę będzie widać nad Islandią. Ostatnie oznaki zaćmienia zobaczyć będą mogli mieszkańcy Irlandii i części Hiszpanii.

 

Zaćmienie Słońca będzie prawdziwą gratką dla miłośników astronomii ze względu na długość. Faza całkowitego zaćmienia potrwa ok. 4,5 minuty i będzie się skracała w trakcie przechodzenia znad Meksyku przez Stany, aż do Kanady, gdzie wyniesie 3,5 minuty.

 

ZOBACZ: USA. Trzęsienie ziemi w pobliżu Nowego Jorku

 

Kolejne zaćmienie całkowite nastąpi w 2027 roku. Będzie przechodziło przez północną część Afryki. Tam faza maksymalna zaćmienia będzie trwała około 6,5 minuty.

 

Zaćmienia Słońca mogą wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną.

 

Długość zaćmienia zależy od proporcji odległości Księżyca i Słońca od miejsca obserwacji. Gdy naturalny satelita jest najbliżej Ziemi, to wtedy będzie dłużej zakrywał Słońce.

Kiedy zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce?

Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale są widoczne tylko w dość wąskim pasie o maksymalnej szerokości 270 km, przeciętnie jest to około 100 km. Dalej od niego widać tylko zaćmienie częściowe.

 

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 r., a następne będzie w 2135 r. Wcześniej w latach 2075 i 2093 czekają nas w Polsce zaćmienia obrączkowe.

 

Osoby, które będą miały możliwość obejrzenia zaćmienia na żywo, powinny pamiętać, że należy się odpowiednio do tego przygotować. Nie wystarczą zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Bezpośrednie patrzenie na Słońce może bowiem spowodować poważne uszkodzenie wzroku.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie