Wielki Piątek w Rzymie. Papież nie uczestniczył w Drodze Krzyżowej

Świat
Wielki Piątek w Rzymie. Papież nie uczestniczył w Drodze Krzyżowej
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Droga Krzyżowa w Wielki Piątek pod przewodnictwem papieża

Bez papieża Franciszka w rzymskim Koloseum odbyła się w Wielki Piątek Droga Krzyżowa, transmitowana na cały świat. O nieobecności papieża poinformowano w ostatniej chwili. Franciszek został w Watykanie, co biuro prasowe wyjaśniło troską o zachowanie jego zdrowia. Papieski fotel na Palatynie stał pusty.

Papież Franciszek w piątek przewodniczył w bazylice Świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej. W liturgii uczestniczyło około 4500 osób, wśród nich 35 kardynałów. Zgodnie z wieloletnią tradycją, homilię podczas tego nabożeństwa wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego kardynał Raniero Cantalamessa. 

Uroczystości Wielkiego Piątku. "Przyjmijmy zaproszenie, jakie Jezus kieruje do świata"

"W przeszłości mówiono chętnie o "triumfie Świętego Kościoła". Modlono się za niego i przypominano historyczne wydarzenia i przyczyny" - mówił do wiernych Raniero Cantalamessa.  


"Lecz jaki rodzaj triumfu miano na myśli? Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ten rodzaj triumfu był różny od triumfu Jezusa. Jednak nie osądzajmy przeszłości. Jest zawsze ryzyko, że będzie się niesprawiedliwym, kiedy osądza się przeszłość z mentalnością teraźniejszości" - podkreślał duchowny. 


Cantalamessa przypomniał o zaproszeniu, jakie Jezus kieruje do świata z wysokości swojego krzyża. Bóg ma zapraszać do siebie wiernych, którzy są utrudzeni i obciążeni życiowymi doświadczeniami. Gwarantuje im pokrzepienie.  

 

ZOBACZ: Wielkanoc 2024. Wielki Tydzień pod przewodnictwem papieża Franciszek

 

W Wielki Piątek o godzinie 21:15 rozpoczęła się też Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Transmisja z wydarzenia poniżej. 

 

 

Mimo że papież Franciszek miał przewodniczyć Drodze Krzyżowej, ostatecznie nie przybył do Koloseum

Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum

W tym roku papież po raz pierwszy sam napisał rozważania, które zostaną odczytane przy 14 stacjach podczas procesji. 

 

"Obudź nas, Panie, wyrwij nas z letargu naszych serc, bo także dzisiaj, szczególnie dzisiaj, potrzebujesz naszej modlitwy" - brzmią słowa wprowadzenia napisane przez papieża - ogłoszone wcześniej przez przedstawicieli Watykanu. 


"W decydującym momencie nie mówisz, milczysz. Ponieważ im silniejsze zło, tym bardziej Twoja reakcja jest radykalna. A Twoją odpowiedzią jest milczenie. Ale Twoje milczenie jest owocne: jest modlitwą, jest łagodnością, jest przebaczeniem, jest drogą do odkupienia zła" - głoszą rozważania. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek spotkał się z więźniarkami. Zdobył się na niezwykły gest


"Jakże często w obliczu życiowych wyzwań sądzimy, że poradzimy sobie sami! Jakże trudno prosić o pomoc, bojąc się, że sprawimy wrażenie, iż nie jesteśmy w stanie sprostać zadaniu, my, którzy zawsze staramy się dobrze wypaść i dobrze się zaprezentować" - napisał papież. Pod koniec 14 stacji zapowiedziane jest wezwanie papieża do wiernych, aby wznosili swoje gorliwe modlitwy do Boga, by ten mógł wprowadzić na świecie pokój


Stolica Apostolska stwierdziła, że teksty napisane przez głowę kościoła w tym roku mają "bardzo medytacyjny charakter". Rzecznik Watykanu podał, że rozważania "będą w dużej mierze skupione na Jezusie, na tym, jak przeżywał te chwile męki. Stąd następuje ekspansja na świat cierpienia". 

Wielki Tydzień

Wierni mieli nadzieję, że papież Franciszek da radę samodzielnie przeprowadzić całe nabożeństwo. Ostatnio jego stan zdrowia nie pozwalał na wypełnienie wszystkich jego obowiązków. Podczas uroczystej mszy w Niedzielę Palmową głowa kościoła zrezygnowała z wygłoszenia tradycyjnej homilii. Jednakże w środę jego głos miał się polepszyć, a katolicy w końcu usłyszeli kazanie wygłoszone osobiście przez papieża. 


Przed Wielkim Tygodniem Watykan opublikował kalendarz wydarzeń z udziałem papieża. Duchowny miał przewodniczyć różnym nabożeństwom każdego dnia. Przed głową kościoła stoją jeszcze wyzwania związane z Wielką Sobotą i Wielką Niedzielą oraz uczestnictwo w najdłuższej liturgii w roku.  

 

ZOBACZ: Najnowsze wieści z Watykanu. Chodzi o głos papieża


Z kolei na Wielką Sobotę zapowiedziana jest papieska msza Wigilii Paschalnej - najdłuższa w roku liturgicznym. Odbędzie się w bazylice watykańskiej o 19.30.  


W Wielką Niedzielę o godzinie 10:00 na udekorowanym tysiącami kwiatów z Holandii placu Świętego Piotra Franciszek będzie przewodniczyć uroczystej mszy. Po niej w południe z głównej loggii bazyliki w obecności dziesiątek tysięcy osób wygłosi wielkanocne orędzie, którego, jak co roku, zasadniczą częścią będzie modlitwa o pokój, pojednanie i zaprzestanie przemocy na świecie. Następnie papież złoży świąteczne życzenia i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu-red.) 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie