Spotkanie Szmyhal-Tusk. "Posunęliśmy się krok do przodu"

Polska
Spotkanie Szmyhal-Tusk. "Posunęliśmy się krok do przodu"
PAP/Marcin Obara
Spotkanie Denys Szmyhal-Donald Tusk. Oświadczenie po spotkaniu

- Szukamy dobrych rozwiązań, w kwestii rolnictwa posunęliśmy się krok do przodu - powiedział Donald Tusk po konsultacjach polsko-ukraińskich. Poinformował, że Polska przystąpiła do ofensywy dyplomatycznej ws. zablokowania importu rosyjskiego i białoruskiego zboża. Denys Szmyhal w swoim przemówieniu wspomniał, że Polska i Ukraina "będą pracować na rzecz zwycięstwa".

W Warszawie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem szefa rządu Donalda Tuska oraz premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Miały rozwiązać m.in. kryzys na granicy dotyczący handlu i eksportu ukraińskiego zboża.

 

- Drogi premierze, mój przyjacielu, jestem bardzo szczęśliwy, że się spotkaliśmy dziś w Warszawie na konsultacjach międzyrządowych Ukrainy i Polski - powiedział Donald Tusk, zwracając się do szefa rządu Ukrainy. 

Donald Tusk po spotkaniu z Denysem Szmyhalem: Posunęliśmy się krok do przodu

Premier dodał, że "niezależnie od spraw trudnych, zdarzają się konflikty interesów, ale potrafimy o tym rozmawiać".

 

- Kończymy dzisiejsze rozmowy polsko-ukraińskie z przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji - przekazał. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Donald Tusk z mocnym apelem ws. Ukrainy. "Mniej słów"

 

Dodał, że Ukraina i Polska szukają dobrych rozwiązań i "w kwestii rolnictwa kraje posunęły się krok do przodu". 

 

- Tak jak się umówiliśmy jeszcze w Kijowie, Polska przystąpiła do ofensywy dyplomatycznej w sprawie zablokowania importu rosyjskiego i białoruskiego zboża. Uzyskaliśmy efekt równoznaczny z embargiem i czekamy na ostateczną formalną decyzję, ale wydaje się, że jesteśmy o krok, by produktu rolne rosyjskie i białoruskie zostały przez UE obłożone cłem w wysokości 50 proc., co oznacza spełnienie naszego celu, jakim jest zablokowanie eksportu z tych krajów - wyjaśnił Tusk.

 

Wspomniał też o tym, że premier Ukrainy usłyszał od niego, co "Polska uzyskała w Unii we własnym interesie". - To są rozwiązania, które niekoniecznie budzą zachwyt po stronie ukraińskiej, ale szukamy takich metod, żeby nie były dla nikogo bolesne - powiedział szef polskiego rządu.

Denys Szmyhal: Chcemy, by Polska była przy odbudowie Ukrainy 

Premier przekazał również, że strony ustaliły działania na rzecz ochrony dóbr kultury i dwie misje handlowo-przemysłowe, które przyjadą z Polski do Kijowa z wizytą i umożliwią uczestniczenie polskich firm w odbudowie Ukrainy po wojnie.

 

Następnie głos zabrał Denys Szmyhal. - Po raz pierwszy taki format jak konsultacje się pojawił i będziemy go kontynuować - mówił.

 

ZOBACZ: Ukraińcy dziękują Polakom za sprzęt do ataku na terytorium Rosji

 

- Ukraina i Polska są sojusznikami strategicznymi, jesteśmy wdzięczni za wsparcie w okresie agresji rosyjskiej. Mamy wspólne wartości i cel - bezpieczna Europa, gdzie raz i na zawsze zostanie położony kres imperializmowi rosyjskiemu - podsumował premier Ukrainy. 

 

Dodał: Zakładamy, że w ramach "koalicji pancernej" powstaną wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy. 

 

Szmyhal wyraził też nadzieję, że Polska będzie reprezentowana na wysokim szczeblu w Berlinie w czasie czerwcowej konferencji dot. odbudowy Ukrainy. - Będziemy pracować na rzecz zwycięstwa - zakończył Szmyhal. 

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie