Gdańsk. NesoBusy wyjadą na ulice miasta. Powstaje też stacja tankowania wodoru
Gdańska flota autobusów miejskich zostanie zasilona przez wodorowe NesoBusy. Zeroemisyjne pojazdy Grupy Polsat i ZE PAK, które wygrały przetarg, trafią do stolicy Pomorza w drugiej połowie roku, ale już od kwietnia pasażerów będzie woził egzemplarz testowy. W Gdańsku powstaje też stacja tankowania wodoru.
W ciągu najbliższych miesięcy do floty gdańskich autobusów dołączy 10 NesoBusów spółki PCE Polski Autobus Wodorowy założonej przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK. Egzemplarz testowy na ulice stolicy Pomorza trafi na początku przyszłego miesiąca.
- Od 2 kwietnia do końca czerwca autobus wodorowy będzie można spotkać na gdańskich liniach. Jego zasięg pozwala na wykonywanie zdecydowanej większości zadań autobusowych w gdańskiej sieci, dlatego będzie można go spotkać na terenie całego miasta: 2 kwietnia na linii "130", 3 kwietnia - "113", 4 kwietnia na linii "108" - wyliczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
NesoBusy w Gdańsku. "Kamień milowy w ekologii"
Reszta zamówienia zrealizowana zostanie w drugiej połowie roku. Kolejne NesoBusy będą już w barwach gdańskiej komunikacji miejskiej. - To kamień milowy w dziedzinie ekologii, a jednocześnie pełnia komfortu podróży bez emisji szkodliwych substancji - powiedziała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.
ZOBACZ: Autobusy NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK w Chełmie
Wiceprezes Zarządu Grupy Polsat Maciej Stec podziękował za zaangażowanie w transport zeroemisyjny. - Jesteśmy ogromnie dumni i dziękujemy władzom Gdańska, że tak progresywnie, ponieważ technologia jest nowa, podeszły do sprawy - mówił.
Gdańsk. Powstaje stacja tankowania wodoru
Grupa Polsat Plus i ZE PAK buduje też w Gdańsku stację tankowania wodoru dla pojazdów osobowych oraz autobusów. Ma zostać oddana do użytku w maju.
ZOBACZ: Pięć pierwszych NesoBusów dla Rybnika. Autobusy wodorowe w walce o czyste powietrze
Przed kilkoma dniami decyzję o zakupie 26 NesoBusów podjęto w Chełmie. Dostawa autobusów ma odbyć się w trzech transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.
Transport wodorowy. Czym jest NesoBus?
Marka autobusu wodorowego "Neso" to skrót od "Nie Emituje Spalin i Oczyszcza" powietrze. NesoBus ma zasięg do 450 km, tankowanie trwa tylko 15 minut. Dzięki temu w pełni ekologiczny pojazd nie traci wielu godzin na ładowanie baterii. Zamiast stać i ładować się wiele godzin, cały czas może jeździć.
NesoBus jest bardzo efektywny - zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km. Zbiorniki mają pojemność 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie ok. 450 km. W teście SORT-2 uzyskał zużycie 5,5 kg wodoru na 100 km.
Czytaj więcej