Konkurs na najwyższą palmę rozstrzygnięty. Znamy zwycięzcę
Ponad 27 metrów mierzy palma, która zwyciężyła w 65. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Jej twórcą jest 26-letni Andrzej Goryl, który przed pięcioma laty stworzył rekordową palmę - ta była o 11 m wyższa od tej niedzielnej. W sumie w różnych kategoriach rywalizowało ponad 260 prac.
27 metrów i 43 centymetrów - taka długość palmy wykonanej przez Andrzeja Goryla zapewnił mu pierwsze miejsce w 65. Konkursie Lipnickich Palm. Jego konkurenci już od samego rana zaczęli gromadzić swoje prace na tamtejszym rynku.
Przy figurze św. Szymona pojawiły się 64 palmy dłuższe niż 3 m oraz 199 dziecięcych. Ta edycja wzbudziła większe zainteresowanie od zeszłorocznej, kiedy zgłoszono kilkanaście prac mniej.
ZOBACZ: Pogoda na Wielkanoc. To będzie spore zaskoczenie
Rywalizacji towarzyszyły występy zespołów regionalnych, kapel ludowych i orkiestr dętych. Jedną z atrakcji było też zwiedzanie lipnickiego kościoła św. Leonarda. To jedna z najstarszych i najcenniejszych drewnianych budowli sakralnych w województwie. Zabytek znajduje się na Liście UNESCO.
Konkurs palm wielkanocnych. Zwyciężył rekordzista
Żeby zaliczyć udział palmy w konkursie, ta musi zostać postawiona bez użycia sprzętu mechanicznego - dźwigów czy wyciągarek.
Przedmiot jest oceniany pod kątem wielu kryteriów: ułożenia pręcia, wiązania, smukłości oraz zdobień. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręcia. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność.
ZOBACZ: Polski sernik najlepszy na świecie. Rywale pozostali daleko w tyle
Po zmierzeniu wszystkich prac okazało się, że najdłuższa autorstwa Andrzeja Goryla, który w 2019 roku pobił rekord tworząc palmę o mierząca 37 m i 78 cm.
Część z wykonawców zostawia na rynku swoje dzieła, które można podziwiać do Wielkiego Tygodnia.
Czytaj więcej