Feminatywy podczas nabożeństwa? Duchowny odpowiedział

Polska
Feminatywy podczas nabożeństwa? Duchowny odpowiedział
Pixabay
Ksiądz Piotr Jarosiewicz odpowiada na TikToku na pytania internautów

Popularny na platformie TikTok ksiądz Piotr Jarosiewicz odpowiedział na nurtujące jedną z internautek pytanie dotyczące form żeńskich podczas mszy świętej. Kapłan wyjął modlitewnik i błyskawicznie postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ksiądz Piotr Jarosiewicz zyskał popularność na TikToku odpowiadając na pytania internautów dotyczące wiary i Kościoła. Jego profil śledzi ponad 295 tys. użytkowników platformy. 

 

Sieć jest przestrzenią, gdzie duchowny może nawiązywać kontakt z wiernymi oraz dzielić się z nimi swoimi przemyśleniami.

 

Kapłan jest też autorem kilku książek m.in. "Siedem", "MPJ", "Jesus is cool" czy "Boża sieć". 

Ksiądz odpowiada internautce: Nie traktujemy tego jak kobieta i mężczyzna

Jedno z ostatnich pytań z jakimi musiał się zmierzyć zadała pani Kamila, która dociekała, czy w trakcie mszy świętej powinna używać żeńskich końcówek. "Panie, nie jestem godzien czy godna?" - podała przykład. 

 

Ks. Jarosiewicz sięgnął po modlitewnik i pospieszył z odpowiedzią. Wskazując na konkretne fragmenty tłumaczył, że bez względu na płeć należy zawsze stosować końcówki uniwersalne. - Nie ma żadnych damskich form podczas mszy świętej. Traktujemy to nie jak mężczyzna, nie jak kobieta, tylko jako człowiek - podsumował.

 

ZOBACZ: Uniejów. Ksiądz chciał spełnić marzenie z liceum. Został Ironmanem

 

Podał też przykłady. - "Panie, nie jestem godzien" - w znaczeniu ludzkim - ja jako człowiek, nie jako dziewczyna czy jako chłopak. Tak samo mówimy w przypadku: "spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem" - tłumaczył ksiądz Jarosiewicz.

 

Część internautów podziękowała za wyjaśnienia. Pojawiły się też opinie, że forma w przypadku modlitwy nie powinna mieć żadnego znaczenia

Nurtujące internautów pytania. Ksiądz Jarosiewicz odpowiada

Ksiądz dopowiadał wcześniej na wiele innych pytań. "Czy mogę iść do spowiedzi? Chociaż wiem, że nie dostanę rozgrzeszenia, bo jestem po rozwodzie, a z obecnym partnerem nie mam ślubu" - pytała jedna z wiernych. 

 

Tłumaczył też, co oznacza oraz co robić, gdy śnią się zmarli czy nieochrzczone dziecko może chodzić do kościoła

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie