Kontrole w domach Polaków. Sprawdzą, czy masz ważny dokument
Kontrolerzy ogrzewania mogą zapukać do twoich drzwi i sprawdzić posiadanie świadectwa energetycznego. Wyrobienie tego dokumentu kosztuje kilkaset złotych. Warto to zrobić, ponieważ kara za niedopełnienie formalności może wynieść nawet 5 tys. zł.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia - tłumaczy Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.
Kara za brak świadectwa energetycznego
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych wystawionych na sprzedaż oraz na wynajem, ale także w wypadku każdego postawionego po 2009 roku budynku. Jego koszt wynosi 800 złotych.
Dokument nie jest natomiast wymagany, gdy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek, czyli gdy nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.
ZOBACZ: "Interwencja". Musi zapłacić ogromne rachunki za prąd. Reklamację odrzucono
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.
Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego nie jest ustalony ustawowo. Cena zazwyczaj waha się w granicach od 500 do 800 złotych, ale może to być jeszcze więcej. Wpływają na nią wielkość i lokalizacja obiektu.
Za brak świadectwa energetycznego grozi natomiast grzywna nawet do 5 tys. zł.
Cykliczne kontrole systemów ogrzewania
Ustawa dotycząca świadectwa energetycznego, wprowadziła również cykliczne kontrole systemów ogrzewania. Częstość kontroli zależy od źródła ciepła. Kontrole są realizowane w czterech okresach:
Kontrola raz na 2 lata - podlegają jej kotły opalane paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW;
Kontrola raz na 3 lata - podlegają jej źródła ciepła niewymienione w zestawieniu, dostępne części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
ZOBACZ: Likwidacja kotłów na gaz coraz bliżej. Podano termin
Kontrola raz na 4 lata - podlegają jej kotły ogrzewane gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW;
Kontrola raz na 5 lat - podlegają jej kotły o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW.
Można jednak uniknąć ponownych kontroli już po pierwszej z nich. Warunek jest jeden: nie może się zmienić profil energetyczny budynku (układ pomieszczeń oraz system ogrzewania).
Czytaj więcej