Protesty rolników. Donald Tusk rozmawiał z Ursulą von der Leyen

Polska
Protesty rolników. Donald Tusk rozmawiał z Ursulą von der Leyen
PAP/Leszek Szymański
Premier Donald Tusk rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskie Ursulą von der Leyen

Premier Donald Tusk rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat rozwiązań, które pomogą europejskim rolnikom - przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie. Wieczorem resort rolnictwa przekazał, że KE opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem.

Od kilku miesięcy niemal w całej Unii Europejskiej trwają protesty rolników. Producenci żywności sprzeciwiają się m.in. założeniom "Zielonego Ładu". Domagają się również wprowadzenia ograniczeń importu produktów rolnych z Ukrainy. Ten drugi postulat szczególnie głośno podnoszą rolnicy z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski.

Premier rozmawiał z przewodniczącą KE

W odpowiedzi na protesty przedstawiciele rządów poszczególnych krajów i unijni urzędnicy szukają kompromisu, który pogodziłby interesy rolników z realizacją celów klimatycznych. W tym kontekście w piątek odbyła się rozmowa premiera Donalda Tuska z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, o czym poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Jak przekazano w komunikacie, politycy dyskutowali na temat nowych propozycji KE. Ich głównym celem ma być "zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników". Proponowane zmiany mają również sprawić, że normy unijne będą stosowane "w sposób bardziej zgodny z codziennymi realiami, z którymi rolnicy mają do czynienia w terenie".

 

ZOBACZ: Strajk rolników. Policjant miał rzucić przedmiotem w protestujących. Jest postępowanie wewnętrzne

 

"Będzie to miało realny i natychmiastowy wpływ na wiele małych gospodarstw w Polsce i Unii Europejskiej" - podkreślono w komunikacie.

Propozycje Komisji Europejskiej dla rolników

Jedno z rozwiązań proponowanych przez KE zakłada zwolnienie gospodarstw rolnych poniżej 10 ha z kontroli i kar związanych z wymogami warunkowości. Kolejne dotyczy ugorowania, co premier zapowiadał w swoich mediach społecznościowych. "Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji" - napisał Tusk w piątek.

 

Szef rządu miał także omawiać z von der Leyen "sytuację na rynku zbóż i importu zbóż z Rosji". Jak podano w zaznaczono w komunikacie KPRM, w tej kwestii rozważane jest wprowadzenie "ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Rosji do Unii Europejskiej". Wkrótce Komisja ma przedstawić konkretną propozycję działań w tym zakresie.

Minister rolnictwa: Zmiany należy ocenić pozytywnie

Jeszcze wieczorem resort rolnictwa podał, że KE opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem.

 

"Komisja Europejska proponuje w szczególności: zniesienie ugorowania czterech proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością" - podaje ministerstwo. 

 

- Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu - mówił minister Czesław Siekierski po zapoznaniu się z opublikowanymi dokumentami, cytowany przez MRiRW. 

Kajetan Leśniak / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie