Wybory samorządowe 2024. Ile dostaniemy kart? Kiedy głos jest nieważny?
W kwietniu 2024 roku mieszkańcy Polski będą mieli okazję wziąć udział w wyborach samorządowych, które zdecydują o składzie organów samorządu terytorialnego na kolejne pięć lat. Na ilu kartach trzeba zaznaczyć kandydata? Między innymi o tym w dalszej części artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak przebiegają wybory samorządowe 2024 w Polsce
- ile kart do głosowania otrzymasz w wyborach samorządowych
- kiedy głos będzie uznany za nieważny
- kto może głosować
Procedura głosowania podczas wyborów samorządowych 2024
Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się w dwóch turach: pierwsza zaplanowana jest na 7 kwietnia, a druga – w gminach, gdzie zajdzie taka konieczność – na 21 kwietnia.
Wyborcy będą mogli zagłosować w wyznaczonych lokalach, które będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Warto pamiętać też o tym, zgodnie z art. 107 Kodeksu Wyborczego, cisza wyborcza, czyli czas, kiedy nie wolno prowadzić agitacji, rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa aż do jego zakończenia.
ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. PKW wylosowała listy komitetów wyborczych
To, ile kart do głosowania otrzymasz, zależy od gminy, w której mieszkasz. Osoby głosujące w powiatach ziemskich otrzymają cztery karty do głosowania (do rady gminy, rady powiatu, sejmiku, na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta).
Cztery karty przysługują również głosującym w Warszawie. Tam, poza prezydentem, wybierani będą radni:
- dzielnicowi
- Warszawy
- Sejmiku województwa mazowieckiego.
ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Barbara Nowak kandydatką PiS w Krakowie
Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają tylko trzy karty – bez "powiatowej". Druga tura wyborów odbędzie się tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska ponad 50 proc. głosów.
21 kwietnia wyborcy otrzymają tam tylko jedną kartę, na której znajdą się nazwiska dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów i to właśnie spośród nich wybiorą włodarza gminy.
Wybory samorządowe 2024. Kiedy głos jest nieważny?
Głos wyborcy zostanie uznany za nieważny w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy w polu do zaznaczenia głosu linie nie przetną się i komisja wyborcza nie będzie mogła uznać, że widnieje tam znak "X". Nie należy więc używać takich symboli, jak znak na przykład "V" lub "O".
ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Tyle można zarobić za pracę w komisji - PKW podała stawki
Głos może też zostać uznany za nieważny, gdy krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów. Pamiętajmy - na jednej karcie można wybrać tylko jedną osobę, bez względu na to, ile Komitetów Wyborczych lub partii będzie się tam znajdować.
Co warto odnotować, adnotacje i dopiski, jeśli tylko nie naruszają pola przeznaczonego do głosowania, nie mogą być podstawą do uznania głosu za nieważny.
Kto może głosować w wyborach samorządowych 2024?
Zgodnie z prawem, wyborca musi:
- być osobą pełnoletnią
- dysponować pełnią praw publicznych
- być wpisany do rejestru wyborców
- posiadać dokument, który będzie pozwalał na jego identyfikację (dowód osobisty, e-dowód osobisty dostępny z poziomu aplikacji mObywatel).
Wybory samorządowe to wielkie święto lokalnej demokracji. To właśnie wtedy wybieramy osoby, które przez najbliższe pięć lat będą realnie wpływać na to, jak rozwija się gmina, w której mieszkamy. Warto zagłosować świadomie, na godnego zaufania kandydata lub na ugrupowanie.
Czytaj więcej