Wizyta w Białym Domu. Komentarze zagranicznych mediów
Wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu została odebrana przez zagraniczne media jako "pokaz jedności" polskich polityków. Zwróciły na to uwagę m.in., portal Politico oraz "Deutsche Welle". "Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, trzymają się razem" - komentuje niemiecki dziennik.
We wtorek na zaproszenie prezydenta Joe Bidena w Białym Domu wizytę złożyli prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk. Spotkanie odbyło się w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, a głównymi tematami rozmów przywódców była wojna w Ukrainie oraz przyszłość Paktu.
Tusk i Duda w Waszyngtonie mówili jednym głosem
Stacja telewizyjna Sky Tg24 odnotowała, że w dniu wizyty polskich polityków prezydent USA zatwierdził nowy, nadzwyczajny pakiet pomocy na zakup uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów.
ZOBACZ: USA proponują Polsce rakiety. Ogromny pakiet ponad 1700 pocisków
Agencja Reutera zacytowała Donalda Tuska, który ostrzegał spikera Izby Reprezentantów USA Mike’a Johnsona, że "los milionów ludzi" i "tysiące istnień ludzkich" zależy od tego, czy republikanin wyrazi zgodę na głosowanie w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 60 mld dolarów.
Wiele zachodnich mediów odnotowało, że ta sprawa była dla obu polityków najważniejsza. "Polscy rywale zjednoczyli się w Waszyngtonie, aby lobbować na rzecz pomocy wojskowej dla Ukrainy" - skomentowała redakcja Politico. Jak oceniono przybyli oni do stolicy USA z "absolutnie wyjątkową jednością polityczną".
ZOBACZ: Wizyta w USA. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Joe Bidenem
Na jednomyślność prezydenta i premiera w tej kwestii zwrócił również uwagę "Deutsche Welle", pisząc: W polityce wewnętrznej prezydent Polski Andrzej Duda i premier Donald Tusk są zaciekłymi przeciwnikami. Jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, trzymają się razem.
Wizyta w USA. Propozycja prezydenta odbiła się szerokim echem
Opisując wizytę polskich polityków w USA, media zwracają przede wszystkim uwagę na sugestię Andrzeja Dudy, że państwa sojusznicze NATO powinny inwestować trzy procent swojego PKB w obronność, a nie tylko dwa, jak obecnie.
ZOBACZ: Donald Tusk po wizycie w Białym Domu. "Deklaracja Joe Bidena była jasna"
"Prezydent Andrzej Duda wie, jak zwrócić na siebie uwagę" - komentuje "Tagesspiegel". "Zdaniem polskiego prezydenta Sojusz musi zapewnić "jasną i odważną odpowiedź na rosyjską agresję" - podkreśla francuski dziennik "La Tribune".
"Duda chce, aby członkowie sojuszu NATO podnieśli wydatki na obronę do 3 proc. PKB, w związku z tym, że Rosja przestawia gospodarkę na tryb wojenny i realizuje swoje plany podboju Ukrainy" - podała również amerykańska stacja telewizyjna ABC News. Jak dodano, "Polska wydaje już cztery procent PKB na obronność".
ZOBACZ: USA. Apache dla Polski. Joe Biden oferuje nam śmigłowce i pożyczkę
"Historyczny krokiem w stronę Zachodu, po uwolnieniu się z moskiewskiej strefy wpływów i po dekadach komunistycznych rządów' - w taki sposób podsumowała wizytę polskich przywódców w Waszyngtonie amerykańska stacja CityNews.
Czytaj więcej